more_horiz
Wiadomości

Amerykanie ruszają do urn. W USA odbędą się wybory do Kongresu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 04:52
W Stanach Zjednoczonych odbędą się dziś wybory do Kongresu. Amerykanie wybierają w nich całą Izbę Reprezentantów oraz jedną trzecią składu Senatu. Według sondaży republikanie mają spore szanse, aby uzyskać większość w obu izbach - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
W Stanach Zjednoczonych odbędą się dziś wybory do Kongresu
W Stanach Zjednoczonych odbędą się dziś wybory do KongresuFoto: PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN

Wybory do 435-osobowej Izby Reprezentantów odbywają się w USA co dwa lata. Obecnie niewielką przewagę mają w niej demokraci. Jednak według sondaży w dzisiejszych wyborach republikanie mogą odebrać im nawet kilkadziesiąt miejsc, co sprawi, że partia prezydenta Joe Bidena znajdzie się w mniejszości.

Prognozy wyborcze

Walka o 34 miejsca w stuosobowym Senacie jest bardzo wyrównana. O wyniku wyborów przesadza pojedynki w kilku stanach: Pensylwanii, Georgii, Newadzie i Arizonie. We wszystkich tych stanach republikanów reprezentują kandydaci popierani przez Donalda Trumpa. Wyniki pojedynków w tych stanach będą więc także testem politycznej siły byłego prezydenta USA, który planuje ponowny start w wyborach prezydenckich.

Oprócz wyborów do Kongresu Amerykanie wybierają też dzisiaj gubernatorów, sekretarzy stanu i stanowe parlamenty. W wielu miejscach odbywają się też wybory lokalne na burmistrzów czy członków rad oświatowych. Ponieważ większość amerykańskich stanów dopuszcza możliwość tzw. wczesnego głosowania do wczoraj w wyborach osobiście lub za pośrednictwem poczty wzięło już udział ponad 40 milionów Amerykanów.

Posłuchaj
00:50 12034397_1.mp3 W Stanach Zjednoczonych odbędą się dziś wybory do Kongresu (Marek Wałkuski/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także