more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda w Kownie. W planie konferencja "The Idea of Europe" i spotkanie z przywódcami regionu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 20:07
Prezydent Andrzej Duda przybył w wieczorem na Litwę, gdzie w piątek spotka się z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii. Polski przywódca weźmie także udział w międzynarodowej konferencji "The Idea of Europe" organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie pod patronatem prezydenta Litwy Ginatasa Nausedy.
Prezydent Andrzej Duda dotarł do Kowna
Prezydent Andrzej Duda dotarł do KownaFoto: KPRP / prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda będzie przebywał z wizytą roboczą na Litwie do piątku 25 listopada. Tego dnia rano złoży wieniec pod pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu Powstania Styczniowego na Litwie, ks. Antoniego Mackiewicza.

Wizyta Andrzeja Dudy w Kownie

Następnie Andrzej Duda zostanie powitany przez prezydenta Republiki Litewskiej Ginatasa Nausedę na Uniwersytecie Witolda Wielkiego.

Po powitaniu prezydent weźmie udział w otwarciu międzynarodowej konferencji "The Idea of Europe", organizowanej w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Kowno2022 pod patronatem prezydenta Republiki Litewskiej. Później polski przywódca weźmie udział w panelu prezydenckim konferencji, gdzie przewidziane jest jego wystąpienie.

W okolicach południa planowane jest spotkanie prezydentów Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii, a następnie ich wypowiedź dla mediów. Po południu prezydent Republiki Litewskiej wyda śniadanie robocze z udziałem polskiej głowy państwa.

"Spotkanie konsultacyjne ws. Ukrainy"

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że konferencja "The Idea of Europe" poświęcona jest przyszłości Europy. - Nie jest żadną tajemnicą, że wszystkie biorące w niej udział kraje bardzo aktywnie wspierają Ukrainę i pomagają jej. Więc jest to, tak naprawdę, spotkanie konsultacyjne prezydentów państw naszego regionu w obliczu tego, co się obecnie dzieje na Ukrainie, szczególnie masowych bombardowań - powiedział Kumoch.

Jak mówił, spotkanie to będzie też okazją do omówienia z prezydentami roli Polski i pomocy, jakiej udziela Ukrainie, ale również ewentualnych konsekwencji, "bo mieliśmy niedawno sprawę Przewodowa". - Prezydenci zapewne będą chcieli usłyszeć o kulisach tej sprawy - zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Kumoch: Polska spaja region

Zwrócił uwagę, że Polska jest w tym momencie jednym z najbardziej aktywnych krajów, "takim spajającym region". - Bo, z jednej strony ma bardzo aktywne kontakty z państwami bałtyckimi w czasie tej wojny, z drugiej strony istotna jest współpraca z Czechami i Słowacją. Rumunia razem z Polską są z kolei takimi filarami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jest to kolejny bardzo ważny format, w którym się spotykają prezydenci najbardziej pomagających Ukrainie krajów - powiedział Kumoch.

Pytany, o czym prezydent będzie mówił podczas tej konferencji, Kumoch odparł, że na pewno poruszy temat konsekwencji rosyjskiej agresji. - Prezydent będzie też mówił o sprawie nadchodzącej zimy i o trudnościach związanych z dostarczaniem nośników energii. Będzie też na pewno mówił o tym, w jaki sposób Europa powinna reagować na kryzys na Ukrainie, bo widzimy bardzo mocno te pogróżki ze strony Rosji, ze strony różnych rosyjskich ośrodków, które mówią o tak zwanej długiej zimie - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także