more_horiz
Wiadomości

Kolejne skazania opozycjonistów na Białorusi. Powodem m.in. rzekoma "działalność terrorystyczna"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 12:29
Sąd w Mińsku skazał Dzimitryja Dubouskiego na 20 lat łagru za rzekomą "działalność terrorystyczną". 38-letni opozycjonista miał brać udział w ataku na komisariat milicji w Solihorsku i podpaleniu bramy więzienia w Mińsku, w którym byli przetrzymywani uczestnicy manifestacji.
Białoruś: 20 lat łagru za udział w akcjach protestacyjnych
Białoruś: 20 lat łagru za udział w akcjach protestacyjnychFoto: Shutterstock.com/Girts Ragelis,Twitter.com/@viasna96

Z kolei sąd w Szkłowie skazał Iwana Ziańko na 5 lat łagru za "niepodporządkowanie milicji". Podczas akcji protestacyjnej w Mińsku, próbując uwolnić zatrzymanego przez milicjantów opozycjonistę, 40-letni mężczyzna wraz z innymi protestującymi miał uszkodzić samochód milicyjny i pobić funkcjonariuszy. 

Dzimitry Dubouski i Iwan Ziańko przebywają w areszcie od października 2020 roku.

PE o Białorusi. Jest rezolucja popierająca opozycję

Parlament Europejski potępił prześladowanie demokratycznej opozycji na Białorusi. W wydanej rezolucji europosłowie wstawili się też za dyskryminowaną mniejszością polską i wyrazili uznanie dla działań podejmowanych między innymi przez Polskę.

Temat Białorusi trafił na salę obrad po kolejnej fali prześladowań ruchu opozycyjnego w tym państwie. W rezolucji wymieniony jest przykład opozycjonisty Mikałaja Autuchowicza, który za swoją działalność został skazany na 25 lat więzienia. Dowody w jego sprawie zostały sfabrykowane.

PE o sankcjach na Białoruś

W ocenie europosłów Białoruś jest de facto krajem okupowanym przez Rosję, w którym stacjonują rosyjskie wojska, a reżim Łukaszenki prowadzi rusyfikację białoruskiej kultury. Dlatego też europosłowie w tekście rezolucji wezwali Rosję do wycofania się z Białorusi, zaapelowali też do państw zachodnich, aby sankcje wymierzone w Rosję obejmowały również Białoruś. Dotyczy to między innymi konfiskaty zamrożonych aktywów Aleksandra Łukaszenki oraz wszystkich osób współtworzących autorytarny reżim.

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister finansów Artur Soboń w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także