more_horiz
Wiadomości

USA rozmieszczą systemy obrony Patriot na Ukrainie? Jednoznaczna odpowiedź rzecznika Pentagonu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 21:00
- Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.
Rzecznik Pentagonu: obecnie nie ma planów przekazania Patriotów na Ukrainę
Rzecznik Pentagonu: obecnie nie ma planów przekazania Patriotów na UkrainęFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Gen. Patrick Ryder odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów na Ukrainę albo samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami. Rzecznik stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla USA, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania tego konkretnego systemu.

"Wszystkie opcje są na stole"

- Jeśli chodzi o jakikolwiek typ baterii Patriot z USA, w tej chwili nie mamy żadnych planów, by dostarczać je na Ukrainę. Ale nadal prowadzimy dyskusje i jeśli będziemy mieli coś do ogłoszenia, poinformujemy o tym - powiedział Ryder.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel resortu przekazał podczas telekonferencji, że jeśli chodzi o systemy obrony powietrznej, wszystkie opcje są "na stole", w tym systemy Patriot.

Ryder zaznaczył, że gdyby inne państwo zdecydowało się przekazać ten system, byłaby to jego suwerenna decyzja. - Jeśli chodzi o NATO, to wyobrażałbym sobie, że byłoby to częścią dyskusji Sojuszu - dodał.

Ryder podkreślił, że przekazanie jakiegokolwiek zaawansowanego systemu obrony powietrznej wymaga znaczącego przeszkolenia i zapewnienia dla niego odpowiedniej logistyki.

Posłuchaj
00:47 Wałkuski IAR.mp3 Amerykański Departament Obrony poinformował, że Stany Zjednoczone nie planują obecnie rozmieszczenia na Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder tłumaczył, że tego rodzaju systemy wymagają dużego zaplecza logistycznego oraz znaczących szkoleń. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/mg/kor

Zobacz także

Zobacz także