more_horiz
Wiadomości

Polska obejmuje dowództwo nad Baltic Air Policing. "Jesteśmy gotowi bronić każdego skrawka NATO"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 06:05
W bazie lotniczej w Szawlach na Litwie rozpocznie się w czwartek o godzinie 10.00 czasu polskiego ceremonia przekazania Polsce dowodzenia misją Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. W ciągu ostatnich miesięcy kierowali nią Węgrzy.
Polska przejmuje dowództwo nad misją Baltic Air Policing
Polska przejmuje dowództwo nad misją Baltic Air PolicingFoto: shutterstock/Konwicki Marcin

W skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik 11" wchodzą żołnierze z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Polacy obejmują dowództwo nad Baltic Air Policing

Polscy lotnicy dyżury bojowe pełnią już od początku października. Nasz kraj przez ostatnie dwa miesiące występował jako strona wspierająca Węgrów. Przyśpieszenie i wydłużenie misji ma związek z wojną na Ukrainie.

Dowódca PKW Orlik 11 Michał Kras mówi Polskiemu Radiu, że lotnicy w ramach Baltic Air Policing pełnią określone zadania. - Baltic Air Policing to przede wszystkim pokazanie wspólnoty Sojuszu, integracji i współdziałania wszystkich państw natowskich. Misja ma charakter odstraszający i obronny, jeśli będzie taka konieczność - zaznacza pilot.

Cel misji Baltic Air Policing

- To pokazanie, że żadne państwo NATO nie zostanie pozostawione samo sobie oraz że jesteśmy gotowi do obrony każdego skrawka nieba i lądu państw Sojuszu - dodaje Kras. Polaków przez kolejne miesiące wspierać będą siły francuskie i ich myśliwce Rafale.

Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku, czyli od kiedy Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyż kraje te nie posiadają własnych myśliwców. Maszyny sojuszu startują z baz lotniczych w litewskich Szawlach oraz estońskiej Amari. Polacy w misji biorą udział po raz jedenasty.

Posłuchaj
00:41 Zalewski IAR.mp3 Polska przejmuje dowodzenie misją Baltic Air Policing w krajach bałtyckich. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także