more_horiz
Wiadomości

"Od 2,5 do 4 lat łagru". Na Białorusi skazano dziennikarzy za "dyskredytację" kraju

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 12:41
Na Białorusi trwają represje polityczne. Jak informuje Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", sąd w Mińsku skazał trzech dziennikarzy za rzekome "przestępstwa" i "dyskredytację Białorusi" i "naruszenie porządku publicznego".
Białoruś: wyrok dla dziennikarzy od dwóch i pół do 4 lat łagru
Białoruś: wyrok dla dziennikarzy od dwóch i pół do 4 lat łagruFoto: Shutterstock/ horyd yury

Dzianis Łuksza i jego żona Palina Paławinka zostali skazani na cztery oraz dwa i pół roku łagru za przygotowywanie krytycznych programów o sytuacji na Białorusi dla zagranicznych kanałów telewizyjnych.

Prace przymusowe

Operator filmowy Kanstancin Nikanorau otrzymał trzy lata prac przymusowych, Dzianisa Jarouskiego skazano zaś na półtora roku łagru za publikacje zamieszczane w internecie.

W różnych miastach Białorusi Główny Zarząd Walki z Przestępczością Zorganizowaną (nazywany często przez mieszkańców kraju "białoruskim Gestapo") prowadzi aresztowania osób, które umieściły w sieci szydercze komentarze dotyczące śmierci Uładzimira Makeja, ministra spraw zagranicznych i jednego z głównych wykonawców polityki Aleksandra Łukaszenki. Makiej zmarł kilka dni temu z niewyjaśnionych przyczyn.

Zobacz także:

IAR/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także