more_horiz
Wiadomości

Wiceprzewodnicząca PE zatrzymana. W tle korumpowanie przez Katar unijnych urzędników

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 19:44
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z Grecji została zatrzymana w Belgii w związku ze śledztwem dotyczącym korumpowania unijnych urzędników przez Katar, który jest gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata. Według dziennika "Le Soir" aresztowanych jest już kilka osób - informuje Beata Płomecka, korespondentka zagraniczna Polskiego Radia.
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z Grecji została zatrzymana w Belgii
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili z Grecji została zatrzymana w BelgiiFoto: Twitter/John Stelios Papadopoulos

Śledztwo prowadzone było przez ponad cztery miesiące przez Centralne Biuro do spraw Zwalczania Korupcji w koordynacji z belgijską prokuraturą federalną. Przeszukano kilkanaście domów, zabezpieczono około 600 tysięcy euro w gotówce.

Chodzi o podejrzenia - jak informuje prokuratura - że kraj Zatoki Perskiej, według mediów to Katar, próbował wpływać na decyzje Parlamentu Europejskiego w zamian za duże sumy pieniędzy i prezenty wręczane osobom zajmującym wysokie stanowiska.

"Historyczne przemiany"

Wśród nich jest właśnie wiceprzewodnicząca Europarlamentu Eva Kaili.

Podczas wystąpienia 21 listopada na sesji plenarnej w Strasburgu chwaliła ona Katar za historyczne przemiany, reformy, standardy dotyczące prawa pracy, czego - jak mówiła - nie przestrzegają europejskie firmy. A to wszystko w czasie, kiedy wiele kontrowersji wzbudza organizator mundialu, oskarżany o łamanie praw człowieka i praw pracowniczych.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego należy do grupy socjaldemokratów. W tej frakcji zasiadał też były europoseł z Włoch, obecnie sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, który został aresztowany w ramach prowadzonego śledztwa.

Czytaj także:

IAR,pkur,kor

Zobacz także

Zobacz także