more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda w Berlinie: podziękowałem za przekazanie Polsce patriotów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 14:27
Po spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Berlinie prezydent Andrzej Duda powiedział, że "decyzję o wysłaniu do Polski niemieckich baterii Patriot odbieramy jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i w relacjach pomiędzy narodem polskim i niemieckim".
Konferencja prezydentów Polski i Niemiec
Konferencja prezydentów Polski i NiemiecFoto: PAP/Leszek Szymański

- Dzisiaj jestem w Berlinie także po to, aby na ręce pana prezydenta złożyć podziękowanie dla władz niemieckich za decyzję o wysłaniu do ochrony Polski niemieckich baterii Patriot. Panie prezydencie, dziękuję - powiedział prezydent Duda na konferencji w Berlinie, po spotkaniu z prezydentem Niemiec.

Ważny gest Niemiec

Andrzej Duda zaznaczył, że Polacy przyjęli decyzję Niemiec jako ważny gest. - Zwłaszcza po tym, co stało się przy naszej wschodniej granicy (w Przewodowie - PAP), kiedy doszło do wypadku, spadła rakieta, zginęło dwóch polskich obywateli. W oczywisty sposób to spowodowało wiele obaw w polskim społeczeństwie. Na szczęście był to tylko wypadek, ale oczywistą sprawą dla wszystkich jest to, że wzmocnienie ochrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowy naszego bezpieczeństwa - mówił prezydent.

Poinformował ponadto, że w najbliższych dniach grupy polskich i niemieckich ekspertów spotkają się, by ustalić miejsca dyslokacji baterii Patriot. - Konieczne jest, jak mówiłem panu prezydentowi, wpięcie tych baterii do całego polskiego systemu ochrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej - powiedział. Dodał, że konieczna jest koordynacja realizacji zadań realizowanych przez te baterie z zadaniami, które są realizowane w ramach obrony powietrznej i przeciwrakietowej kraju.

Czytaj także:

- Jest kilka propozycji rozwiązań, które mogą być zastosowane i mam nadzieje, że jedno z nich zostanie wybrane i system będzie mógł działać, wzmacniając ochronę Polski, także jako części terytorium NATO, także jako państwa sąsiedzkiego wobec Republiki Federalnej Niemiec. Odbieramy ten gest w Polsce, jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i jako bardzo ważny gest sąsiedzki w relacjach pomiędzy Polską a Niemcami, pomiędzy polskim a niemieckim narodem. Dziękuje za to panie prezydencie - powiedział prezydent Duda.

mg, dz/PAP, IAR


Zobacz także

Zobacz także