Niemcom nie podoba się pomysł elektrowni atomowej w Polsce. Kraje związkowe chcą wstrzymania inwestycji
Z oświadczenia opublikowanego przez brandenburskie ministerstwo ochrony konsumentów wynika, że Brandenburgia i trzy inne kraje związkowe ze wschodnich Niemiec nie chcą budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
2022-12-14, 16:38
Według obecnych planów, pierwszy w Polsce reaktor jądrowy miałby powstać w województwie pomorskim. Oprócz Brandenburgii, również Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Berlin wzywają Polskę do wstrzymania tego projektu.
"Na tle niszczących wypadków jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie, w interesie ludności i środowiska wszystkich krajów nadbałtyckich należy zrezygnować z planów dalszego wykorzystania energii jądrowej" - stwierdzono.
Meklemburgia-Pomorze Przednie przekazała do Warszawy zastrzeżenia, które zgłosiło również brandenburskie ministerstwo ochrony konsumentów - pisze portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".
Polacy za budową elektrowni atomowej
Na pytanie, czy pani/pana zdaniem budowa w Polsce elektrowni atomowej to dobry pomysł, zdecydowanie "za" i "raczej za" odpowiedziało 85,7 proc. respondentów - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
REKLAMA
Przeciwników tego pomysłu jest 9,2 proc.
"Polacy uwierzyli, że elektrownia jądrowa pozwoli uniezależnić się energetycznie, co przekłada się na niższe rachunki za prąd" - wskazuje "Rz".
- Polski miks energetyczny. Minister Buda: za kilkanaście lat atom będzie stanowił 30-35 proc., a resztę zajmie OZE
- "Duża szansa dla polskiego biznesu". PIE: budowa elektrowni jądrowych to dodatkowe 1-2 proc. PKB
- Orlen wyklucza zaangażowanie w duży atom. Obajtek: nasze priorytety inwestycyjne są jasno określone
dz/ PAP, IAR
REKLAMA