Dziewiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji. Prezydent Litwy: nie można łagodzić restrykcji
Bezpieczeństwo żywnościowe jest ważne, ale nie może być wymówką dla łagodzenia unijnych sankcji wobec Rosji - mówił w Brukseli prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Wyraził zaniepokojenie próbami niektórych krajów odblokowania majątków kilku oligarchów, którzy są udziałowcami firm nawozowych - donosi z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2022-12-15, 10:46
- Każdego dnia Ukraińcy giną z powodu rosyjskich bomb, więc naszym zadaniem powinno być zaostrzanie sankcji, by próbować zmienić zachowanie rosyjskiego reżimu - mówił prezydent Litwy.
Spór o 9. pakiet sankcji wobec Rosji
Gitanas Nauseda odniósł się do problemów z przyjęciem dziewiątego pakietu restrykcji wobec Rosji z powodu propozycji kilku krajów dotyczących złagodzenia sankcji. Nie chcą się na to zgodzić Polska i kraje bałtyckie.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała, że Holandia, Belgia, Niemcy i Francja powołują się na bezpieczeństwo żywnościowe i mówią, że są problemy z dostawami nawozów sztucznych do Afryki, bo zablokowane zostały w ramach unijnych sankcji majątki kilku oligarchów - udziałowców firm nawozowych. Dlatego te kraje chcą mieć możliwość odmrażania majątków na poziomie narodowym, by wznowić transport nawozów.
Nie łagodzić sankcji
- Oligarchowie objęci sankcjami nie powinni uzyskać dostępu do swoich zamrożonych majątków, by powiększać bogactwo, podczas gdy ukraińscy cywile giną - podkreślił prezydent Litwy.
REKLAMA
Dyplomaci z naszego regionu, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia uważają, że zamiast łagodzić sankcje, należy wprowadzić precyzyjne wyjaśnienia techniczne do restrykcji i w ten sposób rozwiązać problem z dostawami nawozów. Tym bardziej, że ani żywność, ani nawozy nie są objęte unijnymi restrykcjami.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Szokujące znalezisko Ukraińców. Odkryli rosyjskie katownie dla dzieci
- Zaostrza się konkurencja o fabryki mikrochipów. UE ma plan na uniezależnienie się od Chin
IAR/jmo
REKLAMA