more_horiz
Wiadomości

Zełenski z wizytą w USA. Amerykanie przekażą Ukrainie Patrioty

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 08:00
Wołodymyr Zełenski rozpoczyna wizytę w USA. Jak napisał na Twitterze, celem delegacji jest wzmocnienie odporności i zdolności obronnych Ukrainy. Prezydent Ukrainy ma w planie spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, a także przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu. Podczas wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów, obejmujący m.in. baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot.
Wołodymyr Zelenski spotka sięw środę z prezydentem USA Joe Bidenem
Wołodymyr Zelenski spotka się w środę z prezydentem USA Joe BidenemFoto: Rex Features/East News/ PAP/EPA/Samuel Corum / POOL

Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby wzmocnić pozycję Ukrainy, oraz jej zdolności obronne. Ukraiński prezydent zapowiedział, że spotka się z prezydentem Joe Bidenem i omówi z nim ukraińsko-amerykańską współpracę. Planuje też wystąpić w Kongresie i przeprowadzić szereg dwustronnych rozmów.

Według doniesień amerykańskich mediów, prezydent Joe Biden powita prezydenta Ukrainy w Białym Domu około godziny 20 czasu polskiego. Pół godziny później ma rozpocząć się spotkanie w cztery oczy, po którym - około 22.30 czasu polskiego - zaplanowano wspólna konferencję prasową.

Deklaracje kolejnego wsparcia sprzętowego

W czasie wizyty USA mają ogłosić nową, wartą 2 miliardy dolarów, transzę pomocy militarnej dla Ukrainy w tym zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot.

Dotychczasowa pomoc militarna Waszyngtonu dla Kijowa warta jest 18 miliardów dolarów. Amerykańskie dostawy broni pomogły Ukraińcom wyprzeć Rosjan z części zajętych przez nich terytoriów. Potrzebne są jednak kolejne dostawy, w tym systemów obrony przeciwlotniczej, zwłaszcza w obliczu powtarzających się zmasowanych ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną.

Środowa wizyta Zełenskiego w USA o pierwsza podróż ukraińskiego przywódcy poza kraj od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę.

Jak informują ukraińskie media, podczas wizyty w Bachmucie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał od żołnierzy ukraińską flagę dla "braci w Ameryce". Zobowiązał się do przekazania jej Amerykanom.

Posłuchaj
00:46 zelenski jedzie do usa spec buszko 12111584_1.mp3 Ukraiński prezydent potwierdził swoją dzisiejszą wizytę w USA. Wcześniej informowała o tym amerykańska prasa i Biały Dom - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj tkże:

IAR, PAP/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także