more_horiz
Wiadomości

Rosja wydała list gończy za dziennikarzem śledczym. Zajmował się m.in. sprawą zestrzelenia MH17

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 14:39
Resort spraw wewnętrznych Rosji wysłał list gończy za czołowym dziennikarzem śledczym portalu Bellingcat Christo Grozewem - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona, powołując się na bazę poszukiwanych przez MSW.
MSW Rosji wysłało list gończy za dziennikarzem portalu Bellingcat Grozewem
MSW Rosji wysłało list gończy za dziennikarzem portalu Bellingcat GrozewemFoto: Zhuravlev Andrey/Shutterstock

"MSW wydało federalny list gończy za dziennikarzem śledczym Bellingcat Christo Grozewem. Mediazona odkryła to w bazie poszukiwanych ministerstwa. W informacji wskazano, że Christo Grozew poszukiwany jest na podstawie »paragrafu kodeksu karnego«. Który to paragraf, nie wiadomo" - napisała Mediazona.

W październiku 2021 r. rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości umieściło Bellingcat na liście mediów i osób "pełniących funkcję zagranicznych agentów".

Portal specjalizuje się w sprawdzaniu faktów i białym wywiadzie, czyli poszukiwaniu i weryfikacji wiadomości na podstawie otwartych źródeł. Belligcat badał m.in. sprawę zestrzelenia w 2014 roku nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego, próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie.

Wyrok w sprawie MH17

Proces w sprawie MH17 nie tylko ujawnił kulisy zestrzelenia samolotu, ale i obnażył wiele dowodów zaangażowania Rosji w wojnę na wschodzie Ukrainy, począwszy od 2014 r. Śledztwo dostarczyło także wiedzy o tym, w jaki sposób Rosja kontrolowała wydarzenia w tzw. samozwańczych republikach na terenie okupowanego kraju.

Obserwujący ten proces Christo Grozew informował uprzednio, że Rosja chciała m.in. poznać sposób argumentacji oskarżenia, by wytworzyć kontrdowody. Tym, w jego ocenie, można było wytłumaczyć m.in. ataki hakerskie na prowadzący zespół śledczy.

Czytaj także:

ng//PR24//PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także