more_horiz
Wiadomości

Prezydent Serbii rozmawia z rodakami z Kosowa. Znikną barykady na granicy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 00:11
Prezydent Serbii Aleksander Vuczić rozmawia z mieszkańcami północnego Kosowa. Prezydent chce doprowadzić do zakończenia konfliktu, który tli się w tym regionie od kilku tygodni.
Kosowski sąd zwolnił do aresztu domowego byłego policjanta narodowości serbskiej, zatrzymanego za ataki na komisję wyborczą. To z powodu jego aresztowania na drogach północnego Kosowa Serbowie utworzyli barykady
Kosowski sąd zwolnił do aresztu domowego byłego policjanta narodowości serbskiej, zatrzymanego za ataki na komisję wyborczą. To z powodu jego aresztowania na drogach północnego Kosowa Serbowie utworzyli barykadyFoto: Vudi Xhymshiti / Anadolu Agency/ ABACAPRESS.COM/East News

Aleksander Vuczić przyleciał do przygranicznej miejscowości Raszka na spotkanie z kosowskimi Serbami.

Chce ich prosić, by zlikwidowali barykady, postawione na wielu drogach dziewiętnaście dni temu. Dziś spełniono najważniejszy warunek, by do tego doszło. Kosowski sąd zwolnił do aresztu domowego byłego policjanta narodowości serbskiej Dejana Panticia, oskarżanego o terroryzm. Przed 22.00 serbski prezydent poinformował, że Dejan Pantić wrócił do domu. W innej sprawie sąd skrócił wyrok innemu Serbowi, o którego walczyli protestujący. On również powrócił do domu.

Czytaj także:

Vuczić: naszym celem jest utrzymanie pokoju

Przed zamkniętym spotkaniem z przedstawicielami Serbów z północy Kosowa prezydent porozmawiał z mediami. Powiedział, że najprawdopodobniej rozmowy będą długie i ciężkie, ale będzie wspierał rodaków z Kosowa. Zna ich problemy, ale uważa, że w tej chwili więcej argumentów jest po stronie likwidacji barykad. Zapewnił, że celem Serbii jest utrzymanie pokoju.

Posłuchaj
00:59 12120803_1.mp3 Spotkanie serbskiego prezydenta z kosowskimi Serbami. Relacja Piotra Piętki (IAR)

W wywiadzie dla Radia Kim wicepremier Kosowa i główny negocjator z Serbami Besnik Bislimi powiedział, że jest optymistą i ma nadzieję, że barykady znikną jeszcze dziś w nocy lub najpóźniej w czwartek w ciągu dnia.

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także