Napięcia w Kosowie. Władze w Prisztinie oskarżają Rosję: wpływa na obecną sytuację, otwiera konflikty
- Nikt nie może zaprzeczyć, że Rosja jest tu obecna i wpływa na sytuację, by odwrócić uwagę od swojej inwazji na Ukrainę - powiedział wicepremier Kosowa Besnik Bislimi, komentując bieżące napięcia na granicy z Serbią.
2022-12-29, 12:30
- Istnieje tendencja Rosji do odwracania uwagi od Ukrainy poprzez otwieranie konfliktów w innych państwach - powiedział w środę w rozmowie z brytyjskim Times Radio kosowski wicepremier. - Mamy dowody na to, że osoby z (serbskich - red.) grup paramilitarnych są wspierane przez rosyjskie centrum humanitarne - dodał.
Rosyjsko-serbskie centrum humanitarne z siedzibą w Niszu na południu Serbii zostało powołane w 2012 roku na mocy porozumienia rządów z Moskwy i Belgradu. Jego celem jest prowadzenie szkoleń w zakresie radzenia sobie z sytuacjami wyjątkowymi, pomoc w przypadku wystąpienia kataklizmów czy usuwanie pozostałości po bombardowaniach NATO z 1999 roku.
"Centrum wywiadowcze"
Placówka wzbudza wiele kontrowersji, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie Departament Stanu ostrzegał, że instytucja ta "może zostać centrum wywiadowczym" Rosji. Również Parlament Europejski wzywał do zwiększenia transparentności prac centrum - przypomniał dziennik "Danas".
- Jeśli ktoś chce więcej szczegółów na temat tego, jak łatwo Rosja może wzniecić konflikt, wystarczy spojrzeć na ostatnie ataki na północy Kosowa. Zaczęły się w nocy, atakujący byli najpewniej mocno pijani, a alkohol, wsparcie finansowe i całą resztę otrzymali od centrum w Niszu - zaznaczył Bislimi.
REKLAMA
Demontaż barykad
Obecne napięcia na granicy kosowsko-serbskiej wybuchły po aresztowaniu Dejana Panticia, byłego policjanta wywodzącego się z zamieszkującej Kosowo mniejszości serbskiej. W środę - po przeniesieniu go z kosowskiego aresztu do aresztu domowego - prezydent Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił plan usuwania barykad, których demontaż ma rozpocząć się w czwartek w godzinach południowych.
W czwartek rano kosowska policja potwierdziła podpalenie części z blokujących drogi północy kraju ciężarówek. Tego samego dnia otworzono zablokowane we wtorek po stronie serbskiej przejście graniczne Merdare. Blokujące drogi północnej części Kosowa ciężarówki nie zostały dotąd usunięte - podało Radio Wolna Europa.
pg,pap
REKLAMA
REKLAMA