more_horiz
Wiadomości

Andrzej Pisalnik, członek Związku Polaków na Białorusi, trafił do szpitala. Jego stan jest ciężki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 16:47
Znany dziennikarz i członek Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Grodnie. Powiadomiła o tym jego żona Iness Todryk-Pisalnik.
Znany dziennikarz i członek Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Grodnie
Znany dziennikarz i członek Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w GrodnieFoto: PAP/Adam Warżawa

Andrzej Pisalnik i jego żona byli redaktorami polonijnego tygodnika "Głos znad Niemna na uchodźstwie" oraz portalu znadniemna.pl. Przez wiele lat współtworzyli polską przestrzeń informacyjną na Białorusi. Andrzej Pisalnik jest korespondentem dziennika Rzeczpospolita. Najpierw przez blisko dwa lata pracował w Moskwie, obecnie jest korespondentem własnym w Grodnie.

Andrzej Pisalnik niejednokrotnie był karany wysokimi karami grzywny oraz aresztami administracyjnymi za swoją działalność społeczną oraz dziennikarską.

Aresztowania polskich działaczy na Białorusi

Andrzej Pisalnik był jednym z aresztowanych w 2021 roku polskich działaczy na Białorusi. Wśród nich jest także m.in. Andrzej Poczobut, który nadal przebywa w areszcie. Pod koniec listopada miał odbyć się jego proces, ten jednak odroczono.

Według organizacji dziennikarskiej, której członkiem jest Andrzej Poczobut, informacja o odroczeniu sądu nad Polakiem, znajdującym się w areszcie od 25 marca 2021 roku, pochodzi z Grodzieńskiego Sądu Obwodowego, w którym ma odbyć się proces dziennikarza. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy twierdzi, że nowej daty rozpoczęcia procesu w sądzie nie podano.

Andrzej Poczobut, członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i znany dziennikarz, wieloletni współpracownik "Gazety Wyborczej" i TVP, przebywa w areszcie od 25 marca 2021 r.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także