more_horiz
Wiadomości

Wierni oddają hołd Benedyktowi XVI. W czwartek uroczystości pogrzebowe papieża seniora

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:35
Uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI rozpoczną się w czwartek rano na placu Świętego Piotra w Watykanie. Przewodniczyć im będzie Ojciec Święty Franciszek, który wygłosi homilię. Nabożeństwo celebrować będzie dziekan kolegium kardynalskiego Giovanni Battista Re. Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich.
W czwartek w Polskim Radiu transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora Benedykta XVI
W czwartek w Polskim Radiu transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora Benedykta XVIFoto: Ajdin Kamber/Shutterstock

W czwartek 5 stycznia w Polskim Radiu odbędzie się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Specjalne audycje od godz. 9.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Zachęcamy także do śledzenia relacji z Watykanu, które na żywo będą prowadzone w portalu PolskieRadio24.pl.

Jak zauważył ks. Piotr Bajor z watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, będzie to pierwsza taka sytuacja w historii Kościoła, kiedy urzędujący papież będzie odprawiał mszę świętą pogrzebową swojego emerytowanego poprzednika. - W związku z tym wypracowywane są pewne formy - powiedział. Jego zdaniem pogrzeb z pewnością będzie miał charakter papieski, ale część procedur zostanie zmieniona lub zmodyfikowana.

Jak podkreślił, nie będą zastosowane reguły zawarte w Konstytucji apostolskiej Universi Dominici gregis, regulującej czynności przeprowadzane po śmierci papieża związane z jego pogrzebem i z wyborem następcy. - Trudno powiedzieć także, czy będzie dziewięć dni modlitw za zmarłego papieża. To jest określone w konstytucji, bo po dziewięciu dniach odbywa się konklawe, a teraz nie mamy sede vacante - zauważył. - Myślę, że rytm będzie zachowany tak, jakby był to urzędujący papież - dodał.

Pogrzeb papieża seniora

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że zgodnie z wolą Benedykta XVI na jego pogrzebie będą jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe - z Włoch oraz z Niemiec, ojczyzny Josepha Ratzingera.

Pozostali przywódcy, szefowie państw lub rządów, mogą uczestniczyć w uroczystościach, ale w charakterze prywatnym - tak, jak prezydent Andrzej Duda, który wyleci do Rzymu już w środę wieczorem. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział także premier Mateusz Morawiecki. Ponadto pojawi się tam też kilkunastu polskich biskupów, między innymi: prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski czy metropolita senior kardynał Stanisław Dziwisz.

Czytaj także:

Śmierć Benedykta XVI

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. Mieszkał tam od swojej abdykacji w 2013 roku. 

W poniedziałek ciało papieża seniora zostało wystawione w bazylice watykańskiej. Tysiące wiernych oddają hołd zmarłemu.

Katafalk ustawiono przed głównym ołtarzem. Spoczywający na nim Benedykt XVI ubrany jest w czerwone szaty liturgiczne, a na głowie ma mitrę. Do ołtarza nawą główną prowadzi wąski, trzymetrowej szerokości korytarz. Niemal wszystkie kaplice w nawach bocznych są zamknięte. Przed ciałem papieża seniora można się zatrzymać zaledwie na kilka sekund.

W niedzielę rozpoczęto prace w krypcie w Grotach Watykańskich, by przygotować ją do pochówku zmarłego Ojca Świętego. W tym samym miejscu do 2011 roku spoczywał sarkofag z ciałem Jana Pawła II.

ng//IAR//PR24

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także