more_horiz
Wiadomości

Czystki we władzach Korei Północnej. Były szef MSZ stracony?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 11:00
Jak informuje południowokoreańska agencja wywiadowcza NIS, były szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho został usunięty z urzędu w ramach czystki. Japoński dziennik "Yomiuri Shimbun" podał, powołując się na anonimowe źródła, że Ri został stracony.
Południowokoreańskie media donoszą o czystkach w Korei Północnej, w wyniku których stanowisko, a być może też życie, stracił minister spraw zagranicznych Ri Jong Ho
Południowokoreańskie media donoszą o czystkach w Korei Północnej, w wyniku których stanowisko, a być może też życie, stracił minister spraw zagranicznych Ri Jong HoFoto: Attila JANDI/Shutterstock.com

Ri Jong Ho został ministrem spraw zagranicznych w 2016 roku, a później odgrywał kluczową rolę w negocjacjach pomiędzy przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem a ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas szczytów w Singapurze i Hanoi w 2018 i 2019 roku.

Były północnokoreański minister stracony?

Rokowania Korea Płn.-USA zakończyły się fiaskiem. Ri stracił urząd w 2020 roku - podała agencja Yonhap.

Agencja wywiadowcza NIS przekazała posłom na briefingu za zamkniętymi drzwiami, że Ri został usunięty, ale nie podała powodu czystki. Nie wiadomo, czy doniesienia o jego egzekucji są prawdziwe - przekazał dziennikarzom parlamentarzysta Jun Kun Jung, który uczestniczył w briefingu.

Akcja szpiegowska Korei Północnej przeciwko Południu

NIS nie była również w stanie wykluczyć, że jeden z północnokoreańskich dronów, które naruszyły w grudniu przestrzeń powietrzną Korei Płd., sfilmował biuro prezydenta tego kraju Jun Suk Jeola w Seulu - przekazał poseł Jun.

Pięć północnokoreańskich dronów przekroczyło 26 grudnia linię demarkacyjną oddzielająca państwa koreańskie. Armia Korei Płd. usiłowała je zestrzelić, ale to się nie udało. Yonhap podał, powołując się na anonimowe źródła wojskowe, że jeden z dronów wleciał w strefę zakazu lotów o promieniu 3,7 km wokół biura prezydenta w dzielnicy Yongsan w Seulu.

Według NIS Korea Północna posiada około 500 bezzałogowych statków powietrznych 20 różnych typów. Większość z nich jest stosunkowo mała, o długości od jednego do sześciu metrów - podał Yonhap. Wcześniej szacowano, że Pjongjang dysponuje nawet tysiącem dronów.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także