Prawosławne Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Poprzedziło je wigilijne czuwanie

2023-01-07, 07:40

Prawosławne Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Poprzedziło je wigilijne czuwanie
Prawosławne nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia w Soborze św. Włodzimierza w Kijowie. Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

Część wyznawców prawosławia obchodzi w sobotę święta Bożego Narodzenia. Poprzedziły je nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne; to drugie w hierarchii ważności - po Wielkanocy - święto w prawosławnym kalendarzu. Spora część prawosławnych obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia: m.in. Grecy, Bułgarzy. Coraz częściej tę datę wybierają także Ukraińcy, ze względu na chęć odcięcia się od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, popierającej agresję na Ukrainę.

Święta Bożego Narodzenia w tradycji prawosławnej obchodzone są trzynaście dni po katolickich, według kalendarza juliańskiego, choć coraz częściej wspólnoty prawosławne obchodzą je zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Prawosławie jest jednym z trzech głównych odłamów chrześcijaństwa. Liczebność wyznawców prawosławia szacuje się na całym świecie na ok. 150 mln. Dominują w takich krajach jak Grecja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czarnogóra czy Rosja.

Część prawosławnych obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia

Warto podkreślić, że Bułgarzy, Grecy i Rumuni świętują Boże Narodzenie 25 grudnia - w odróżnieniu od m.in. Rosjan czy Serbów, i części Ukraińców, którzy jednak odchodzą od daty 7 stycznia. Coraz więcej Ukraińców opowiada się za obchodzeniem tego święta 25 grudnia, by odciąć się od cerkwi rosyjskiej, popierającej inwazję na ich kraj.

W Polsce - według danych GUS ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. - przynależność do Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób, lecz przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Prezentowane są także inne szacunki.

Niescentralizowana organizacja

Cerkiew prawosławna jest rodziną kościołów lokalnych składającą się z patriarchatów starożytnych i kościołów autokefalicznych. Zachowują one niezależność, pozostając - w pewnej mierze - w zgodzie w kwestiach dogmatycznych i łączności sakramentalnej.

Spójność nie jest podtrzymywana poprzez scentralizowaną organizację.

Najliczniejszą pod względem liczby wiernych jest Rosyjska Cerkiew Prawosławna gromadząca ok. 100 mln wyznawców.

Czytaj także:

Rosyjski patriarcha Cyryl popiera rosyjską inwazję na Ukrainę

W roku 2022 po rozpoczęciu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) masowo zaczęły przechodzić pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU), która została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

Takie decyzje były spowodowane postawą zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, który otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

W związku z tym CPU ogłosiła, że zezwala, by jej wierni obchodzili Boże Narodzenie 25 grudnia. Podkreśliła w ten sposób, że odcina się od daty 7 stycznia, kiedy to narodzenie Jezusa Chrystusa świętują Rosjanie i proputinowska Rosyjska Cerkiew Prawosławna. 

Czytaj także:

PAP, IAR, PolskieRadio24.pl/ in./


PAP PAP

Polecane

Wróć do strony głównej