more_horiz
Wiadomości

Japonia chce ściślej współpracować z USA. Obrona także przed atakami w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 02:31
Stany Zjednoczone i Japonia zacieśniają współpracę wojskową, w szczególności na rzecz rozwoju nowych technologii i działań w przestrzeni kosmicznej. Poinformowali o tym po spotkaniu w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi.
Japonia i USA będąściślej współpracować, także w zakresie obrony przed atakami w kosmosie
Japonia i USA będą ściślej współpracować, także w zakresie obrony przed atakami w kosmosieFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Oba państwa mają zawrzeć nowe porozumienia, w tym jedno dotyczące kosmosu. Amerykanie i Japończycy uznali, że atak ze strony państwa trzeciego na orbicie, tak samo jak na Ziemi, wypełni zapisy traktatu sojuszniczego i zobowiąże USA do obrony Japonii.

Uznanie dla polityki obronnej Japonii

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził również uznanie i wsparcie Białego Domu dla nowej polityki obronnej, którą przyjęło Tokio. Zgodnie z nią, do 2027 wydatki na obronność Japonii mają zostać podwojone.Japonia uznała Chiny za poważne zagrożenie dla pokoju w regionie i na świecie i będzie dążyła do rozbudowy obrony rakietowej, dającej również możliwość uderzenia w cele na terytorium wroga. Japończycy zapowiedzieli kupno wielu rakiet Tomahawk i wzmożenie produkcji własnych pocisków.

Jednocześnie japońska dyplomacja podkreśla, że dialog i stabilne relacje z Pekinem są niezbędne. Minister Yoshimasa Hayashi powiedział, że Japonia "z radością przyjmuje amerykańskie zaangażowanie w regionie Indo-Pacyfiku".

Chińskie prowokacje wstępem do wojny? Szef Pentagonu uspokaja

W Waszyngtonie spotkali się również sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego japoński odpowiednik Yasukazu Hamada. Sekretarz Austin zwrócił uwagę na prowokacyjne zachowanie Chin. Zaznaczył jednak, że pomimo dużej aktywności chińskiej marynarki i lotnictwa, "poważnie wątpi" w możliwość inwazji na Tajwan.

- Widzieliśmy ostatnio bardzo prowokacyjne zachowanie ze strony chińskich sił i próby ustanowienia nowej normalności. Działalność lotnictwa nad Cieśniną (Tajwańską), zwiększona działalność okrętów powierzchniowych (...) ale co do pytania, czy to oznacza nadciągającą inwazję, to poważnie w to wątpię - powiedział Lloyd Austin.

Wzmocnienie obecności USA na Okinawie

Stany Zjednoczone postanowiły też o wzmocnieniu swojej obecności wojskowej na Okinawie, przekształcając do 2025 roku artyleryjski 12. pułk Korpusu Piechoty Morskiej w jednostkę szybkiego reagowania, wyposażoną w zaawansowane zdolności wywiadowcze, rozpoznawcze i przeciwokrętowe.

Spotkanie ministrów odbyło się w Waszyngtonie w ramach japońsko-amerykańskich konsultacji obronnych przed planowaną na piątek wizytą japońskiego premiera Fumio Kishidy w Białym Domu i spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem.


(PAP) (PAP)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także