more_horiz
Wiadomości

"To jeden z największych koncernów energetycznych w Europie". Były czeski minister o strategii Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 15:17
PKN Orlen stara się reagować na kilka wyzwań dzisiejszego świata jednocześnie - uważa Jan Mládek, były czeski minister przemysłu i handlu w rządzie Bohuslava Sobotki. W artykule na portalu "Tygodnika Euro" zwrócił uwagę, że działający również w Czechach Orlen staje się jednym z największych koncernów energetycznych w Europie.
Czechy: były minister przemysłu i handlu o strategii Orlenu
Czechy: były minister przemysłu i handlu o strategii OrlenuFoto: Marcin Banaszkiewicz/FotoNews/Forum

Według Jana Mládka polska spółka dywersyfikuje swoje portfolio w związku z transformacją energetyczną Unii Europejskiej, a przede wszystkim zakazem rejestracji aut spalinowych, który miałby wejść w życie w 2035 roku.

"Orlen wychodzi z założenia, że nawet jeśli nie uda się w pełni zrealizować tego ambitnego celu, to i tak popyt na paliwa zacznie wkrótce spadać. Jednocześnie firma przewiduje wzrost zapotrzebowania na tworzywa sztuczne i dostrzega na tym rynku ogromne możliwości. Plastik i chemikalia produkowane z ropy będą dla Orlenu coraz istotniejsze" - przewiduje Mládek.

Autor artykułu zauważa również, że polski koncern planuje transformację - z producenta paliw na firmę dostarczającą energię głównie z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł.


Posłuchaj
01:02 12143257_1.mp3 Czechy: były minister przemysłu i handlu o strategii Orlenu (Wojciech Stobba/IAR)

 

"Innym wyzwaniem jest zmniejszanie zależności od rosyjskiej ropy. W styczniu wygasa długoterminowy kontrakt na ten surowiec. Stąd potrzeba nawiązania strategicznego partnerstwa z innymi dostawcami. Orlen wybrał największą firmę petrochemiczną na świecie - Saudi Aramco" - dodaje Jan Mládek.

Czytaj także:

IAR/mg/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także