more_horiz
Wiadomości

"Zbrodniarze wojenni nie mogą być pewni dnia, ani godziny". Ambasador Polski przy UE o sankcjach na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 15:55
Zbrodniarze wojenni i ci, którzy wspierają rosyjską wojnę na Ukrainie, nie mogą być pewni dnia ani godziny i muszą liczyć się z sankcjami - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Potwierdził, że trwają intensywne prace nad dziesiątym pakietem sankcji - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Andrzej Sadoś, Stały Przedstawiciel Polski przy UE
Andrzej Sadoś, Stały Przedstawiciel Polski przy UE Foto: Poland in the EU/Twitter

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że planowane jest jego przyjęcie na początku lutego. Chodzi o to, by pakiet restrykcji był gotowy najpóźniej 5 lutego, kiedy wchodzi w życie embargo na import rosyjskich produktów naftowych.

Szczelne restrykcje

Ambasador uważa, że kluczowe jest uzupełnienie luk w dotychczas nałożonych restrykcjach, by nie dochodziło do ich obchodzenia.

- Te prace są kontynuowane cały czas i element, który jest bardzo istotny, to zagrożenie sankcjami. Zbrodniarze wojenni, oligarchowie nie mogą być pewni dnia ani godziny. Muszą mieć świadomość tego, że cały czas w gronie 27 krajów członkowskich, w instytucjach europejskich, monitorowane są ich działania, podejmowane są czynności, które mają ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej - powiedział Andrzej Sadoś.

Dodał, że nowe restrykcje powinny objąć osoby bezpośrednio bądź pośrednio zaangażowane we wspieranie wojny na Ukrainie. Podkreślił, że konieczne jest odcięcie wszystkich rosyjskich banków od systemu rozliczeń finansowych SWIFT, a także objęcie sankcjami kolejnych produktów podwójnego zastosowania, które są wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym, lub które zastępują elementy używane w produkcji wojskowej i że również sektor energetyczny powinien być nadal sankcjonowany.

Wsparcie przez Białoruś

Ambasador Andrzej Sadoś powiedział też, że z coraz większym niepokojem obserwowane są działania czy to firm czy władz Białorusi wspierające rosyjską maszynę wojenną.

- Nie zamierzamy się temu przyglądać bezczynnie. Tam, gdzie Białoruś wspiera aktywnie rosyjską agresję, tam będziemy podejmowali bezwzględne działania - podkreślił ambasador Polski przy Unii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przed kilkoma dniami, że w dziesiątym pakiecie sankcje będą także uderzały w reżim w Mińsku.

Posłuchaj
00:23 12145261_2.mp3 Ambasador Polski przy UE o sankcjach wobec Rosji: zbrodniarze wojenni i oligarchowie nie mogą być pewni dnia ani godziny (IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także