more_horiz
Wiadomości

Leopardy dla Ukrainy. Wawrzyk: myślę, że będzie zgoda Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 09:23
Będzie zgoda Niemiec na przekazanie Leopardów Ukrainie? - Jestem optymistą - premier Morawiecki już wielokrotnie jechał do Berlina i załatwiał sprawy, które wydawały się nie do załatwienia. Wierzę, że tak będzie i tym razem i zgoda Niemiec będzie - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia.
Leopard 2 tank
Leopard 2 tankFoto: MON/twitter

Piotr Wawrzyk, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, został zapytany, czy Polska zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 nawet bez zgody ich producenta - Niemiec. W odpowiedzi wiceszef MSZ zwrócił uwagę na poniedziałkową wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie.

- Jestem optymistą - premier Morawiecki już wielokrotnie jechał do Berlina i załatwiał sprawy, które wydawały się nie do załatwienia. Wierzę, że tak będzie i tym razem i zgoda Niemiec będzie - stwierdził. Jak podkreślił, coraz więcej państw, w tym członków NATO, deklaruje chęć przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów, więc "to nie będzie odosobniona decyzja ze strony władz Polski, a można powiedzieć większej akcji sojuszniczej, więc nie wydaje się, by Niemcy nie chciały się na to zgodzić" - ocenił.

Leopardy dla Ukrainy. Wawrzyk: w Niemczech pokutuje jeszcze przekonanie, że Rosji nie należy drażnić

Wiceszef MSZ dodał, że w Niemczech pokutuje jeszcze przekonanie, że Rosji nie należy drażnić, choć "w wielu obszarach widać, że myślenie Niemiec się zmieniło - przede wszystkim pod wpływem postawy Polski i premiera Morawieckiego". - W niektórych aspektach, chociażby na przykładzie tych czołgów widać, że takie myślenie jeszcze nadal funkcjonuje u polityków niemieckich - ocenił.

Polityk został zapytany także o słowa premiera Saksonii Michaela Kretschmera (CDU), który w wypowiedzi dla mediów ocenił, że należy naprawić uszkodzony podbałtycki gazociąg Nord Stream 1, by w przyszłości można było wznowić dostawy gazu z Rosji do Niemiec. - W kraju uprzemysłowionym energia nie może stać się towarem deficytowym - oświadczył Kretschmer.

Wiceszef MSZ: każde euro, każdy dolar za surowce z Rosji to kolejne cierpienia

Wawrzyk stwierdził, że "zaproponowałby panu premierowi, by pojechał do Buczy, Irpinia, Chersonia, Bachmutu i zobaczył, co robią Rosjanie z tymi pieniędzmi, które dostają za ten gaz". - W tej chwili każde euro, każdy dolar za surowce z Rosji to kolejne cierpienia, przede wszystkim ukraińskich cywilów - powiedział.

Posłuchaj
00:32 12148323_1.mp3 Piotr Wawrzyk o wizycie premiera w Berlinie (IAR)

***

W środę we Lwowie prezydent Andrzej Duda przekazał, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów "Leopard" (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa". Prezydent wskazał, że chodzi o to, by taka koalicja przekazała łącznie taką liczbę czołgów, by łącznie stanowiły one istotną siłę bojową - jak wskazał, chodzi o brygadową grupę bojową.

Czytaj także:


Zobacz: Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia

Jedynka/IAR/PAP/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także