more_horiz
Wiadomości

Leopardy bliżej Ukrainy? Premier Morawiecki: nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie udzieliły szybko zgody

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 09:37
- Będę dzisiaj rozmawiał z politykami różnych opcji niemieckiej polityki na temat przekazania czołgów na Ukrainę - poinformował premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Berlina.
Leopardy bliżej Ukrainy? Premier Morawiecki wyjaśnia
Leopardy bliżej Ukrainy? Premier Morawiecki wyjaśniaFoto: PAP/Marcin Obara

Premier podczas konferencji prasowej przed wylotem do Berlina został zapytany o plany rozmów z niemieckimi politykami o przekazaniu nowoczesnych czołgów Leopard 2 Ukrainie.

- Tak, będę dzisiaj rozmawiał z politykami różnych opcji niemieckiej polityki na temat przekazania czołgów na Ukrainę - potwierdził. Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje nowoczesnych, zachodnich czołgów.

Leopardy bliżej Ukrainy? Premier: mam nadzieję, że nasi partnerzy niemieccy poczują się ośmieleni

Podkreślił, że do przekazania czołgów wzywa m.in. prezydent USA Joe Biden. - Mam nadzieję, że nasi partnerzy niemieccy poczują się ośmieleni, i będą w stanie przeznaczyć wreszcie znaczną część potrzebnego ciężkiego sprzętu w postaci czołgów Leopard na Ukrainę. My jesteśmy do tego gotowi - oświadczył premier. Przyznał, że do przekazania produkowanych w Niemczech czołgów potrzebna jest zgoda władz RFN.

- Nie wyobrażam sobie, żeby ta zgoda nie została w szybki sposób udzielona - oświadczył.

Mateusz Morawiecki dodał, że na Ukrainie "toczy się bój także o nasze bezpieczeństwo". - O stabilność, o pokój - dlatego tak ważne jest, by przestać postępować kunktatorsko, a zająć się realnym wsparciem, tak jak robi to Polska, USA, Wielka Brytania - powiedział premier.

Posłuchaj
00:30 12148496_1.mp3 Leopardy dla Ukrainy. Premier Morawiecki o "niemieckiej zgodzie" (IAR)

Czytaj także:


PAP/IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także