more_horiz
Wiadomości

Białoruś: ruszył proces Swiatłany Cichanouskiej i innych działaczy opozycji. Oskarżenia są kuriozalne

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 09:39
W Mińsku rozpoczął się zaoczny proces przywódczyni białoruskiej opozycji, Swiatłany Cichanouskiej. Jednocześnie reżim o zdradę stanu oskarżył też innych liderów opozycji: Wolhę Kowalkową, Maryję Moroz, Pawła Łatuszkę i Siarheja Dylewskiego. Wszyscy przebywają poza granicami Białorusi.
Mińsk: proces Swiatłany Cichanouskiej liderki białoruskiej opozycji
Mińsk: proces Swiatłany Cichanouskiej liderki białoruskiej opozycjiFoto: PAP/ Marcin Obara

Prokuratura oskarżonym zarzuca dążenie do przejęcia władzy na Białorusi w niekonstytucyjny sposób, stworzenie i kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym, publiczne nawoływanie do sankcji i innych działań przeciwko Białorusi, a także wzniecanie niepokojów społecznych.

Swiatłana Cichanouska, która obecna jest na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, powiedziała, że jej proces jest farsą i osobistą zemstą białoruskiego dyktatora, Aleksandra Łukaszenki.

- Te procesy wcale nie są procesami. To spektakl, to farsa, to nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością - mówiła Cichanouska.

Portal "Zerkało" podał, że liderka białoruskiej opozycji nie otrzymała dokumentów sądowych i nawet wyznaczony z urzędu adwokat nie odpowiedział na jej pytania.

Cichanouska w 2020 r. brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi, stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 r. Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Białoruscy liderzy opozycji wciąż działają poza granicami kraju

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. 

Do aresztów trafiły tysiące osób, głównie opozycjoniści, niezależni dziennikarze i obrońcy praw człowieka. Reżim zmusił Swiatłanę Cichanouską do wyjazdu z kraju. Poza granicami Białorusi liderka opozycji i jej współpracownicy prowadzą działania mające doprowadzić do obalenia dyktatora i demokratycznych przemian.

Posłuchaj
00:53 12150375_1.mp3 Białoruś - w Mińsku rozpoczął się zaoczny proces liderów opozycji. O szczegółach w relacji Maciej Jastrzębski (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także