more_horiz
Wiadomości

Pakiet finansowy dla Ukrainy. KE przekazała pierwsza transzę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 12:26
Komisja Europejska przekazała dziś Ukrainie 3 miliardy euro na najpilniejsze potrzeby. To pierwsza transza z pakietu finansowego w wysokości 18 miliardów euro na ten rok - informuje brukselka korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Komisja Europejska przekazała dziś Ukrainie 3 miliardy euro
Komisja Europejska przekazała dziś Ukrainie 3 miliardy euroFoto: Shutterstock/carlo deviti

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, występując w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym, podkreśliła, że to największy pakiet finansowy, jaki Komisja kiedykolwiek przekazała państwu spoza Unii.

- To silne przesłanie. Pakiet wzmocni stabilność finansową Ukrainy, pomoże w wypłacie wynagrodzeń, zapewni funkcjonowanie szpitali, czy szkół - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. - Jesteśmy obecni i będziemy pomagać tak długo jak będzie trzeba naszym ukraińskim przyjaciołom - dodała Ursula von der Leyen.

Chodzi o pakiet bardzo korzystnych, tanich pożyczek, gwarantowanych przez unijny budżet. Od lutego Kijów będzie otrzymywał regularne wypłaty - co miesiąc półtora miliarda euro. Pieniądze będą przekazane na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb na Ukrainie.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Ukrainy podpisali w poniedziałek umowę dotyczącą przekazania władzom w Kijowie w tym roku 18 miliardów euro. Podpisy pod dokumentami złożyli wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis i minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko. "Jestem wdzięczny Unii Europejskiej za udzielenie Ukrainie przewidywalnej i na czas pomocy" - napisał na Twitterze ukraiński minister.

"Nieludzka agresja Rosji"

Unia Europejska potępiła Rosję za ostatnie ataki na Ukrainę skierowane przeciwko ludności cywilnej. Zapowiedziała też rozliczenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych. 

Podczas sobotniego ataku na miasto Dniepr rosyjska rakieta trafiła w blok mieszkalny. Zginęło około 40 osób, w tym dziecko, a wśród ponad 70 rannych jest 13 dzieci.

- Celowe ataki przeciwko cywilom to zbrodnie wojenne. Odpowiedzialni za te zbrodnie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział w Sztokholmie premier Szwecji po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

"Nieludzka agresja Rosji jest skierowana bezpośrednio przeciw cywilom, w tym dzieciom. Te zbrodnie nie pozostaną bezkarne" - tak z kolei napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zapewnił o dalszym przekazywaniu pomocy Ukrainie. "Unia będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba" - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

W podobnym tonie wypowiadał się też premier Szwecji. - Zapewnienie bezpieczeństwa Europie jest przede wszystkim związane z kontynuowaniem wsparcia dla Ukrainy - powiedział Ulf Kristersson. Chodzi nie tylko o pomoc wojskową, ale też finansową i humanitarną.

Czytaj także:

IAR/pp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także