more_horiz
Wiadomości

Prześladowania byłych parlamentarzystek w Afganistanie. Kanadyjscy politycy próbują je ratować

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Jak informują kanadyjskie media, zastrzelona w Kabulu była afgańska parlamentarzystka Mursal Nabizada była jedną z grupy kobiet-polityków, które kanadyjscy parlamentarzyści od miesięcy starają się wydostać z Afganistanu.
Od przejęcia przez talibów kontroli nad Afganistanem w kraju tym stopniowo ograniczane są prawa kobiet
Od przejęcia przez talibów kontroli nad Afganistanem w kraju tym stopniowo ograniczane są prawa kobietFoto: PAP/EPA/STRINGER

Sześcioro kanadyjskich parlamentarzystów, z różnych partii, stara się od października ubiegłego roku pomóc w przyjeździe do Kanady grupy byłych parlamentarzystek afgańskich, które pozostały w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku - poinformował we wtorek publiczny nadawca CBC.

Kanada chce uwolnić z Afganistanu byłe parlamentarzystki

Zastrzelona w ub. weekend Mursal Nabizada, działaczka na rzecz praw człowieka, była jedną z dziewięciu polityczek, które próbowano wydostać z Kabulu.

Grupa kanadyjskich parlamentarzystów, którzy zakulisowo działali na rzecz przyśpieszonego wydania wiz imigracyjnych dla afgańskich polityczek, zorganizowała się dzięki kanadyjskiej działaczce na rzecz praw człowieka Corey Levine, która poznała Nabizada podczas swojego pobytu w Afganistanie z misją ONZ. Levine mówiła CBC, że afgańska parlamentarzystka początkowo nie chciała wyjeżdżać z kraju, jednak w końcu udało się ją przekonać, że w Kanadzie będzie bezpieczniejsza.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly potępiła morderstwo afgańskiej parlamentarzystki, ale rząd nie wypowiada się obecnie na temat przylotu pozostałych polityczek do Kanady.

Problemy z wydostaniem ludzi z Afganistanu

CBC cytowała jedną z grupy kanadyjskich parlamentarzystów, Taylor Roy, która wskazywała, że problem jest bardzo złożony i nie polega tylko na znalezieniu dla tych kobiet miejsca w samolocie. Chodzi m.in. o to, że najpierw trzeba znaleźć drogę ucieczki np. do Pakistanu, a także mieć pewność, że władze pakistańskie nie oddadzą uciekinierek z powrotem w ręce talibów. Dopiero w ostatnich tygodniach grudnia rząd kanadyjski poinformował, że otrzymał od Pakistanu zapewnienie, że nie będzie zawracał na granicy uciekających Afgańczyków, którzy nie mają dokumentów.

Kanada zobowiązała się w 2021 r. do przyjęcia 40 tys. uciekinierów z Afganistanu, dotychczas przyleciało ich ponad 27,3 tys. Ottawa ustanowiła specjalnego wysłannika ds. kontaktów z talibami, który zajmuje się m.in. właśnie sprawami pomocy dla Afgańczyków, chcących opuścić kraj oraz kwestią praw kobiet. Nie są jednak publikowane oficjalne informacje na temat jego działań. Kanada potępiła, tak jak inne zachodnie kraje, odbieranie afgańskim kobietom ich praw.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także