more_horiz
Wiadomości

Forum Ekonomiczne w Davos. Przydacz: wiele mówi się o przekazaniu ciężkiego sprzętu Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 09:00
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że na szczycie w Davos wiele mówi się o przekazaniu Ukrainie ciężkiego sprzętu bojowego. W Polskim Radiu 24 polityk przypomniał, że w piątek w bazie w Ramstein w Niemczech będą na ten temat rozmawiali członkowie NATO. Marcin Przydacz dodał, że temat wojny na Ukrainie jest najczęściej poruszany przez uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w czasie toczących się w Davos dyskusji.
W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne
W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum EkonomiczneFoto: MON/twitter

Nowy szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz był pytany w środę w Polskim Radiu 24, co zmieni się po trwającym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy.

- Myślę, że zmieni się w sensie praktycznym to, że w piątek za chwilę będzie spotkanie w Ramstein i powstanie ta koalicja przekazująca czołgi, którą myśmy jako Polska zainicjowali. To przecież prezydent Andrzej Duda parę dni temu we Lwowie wskazał, że jesteśmy gotowi przekazać Leopardy, za nami poszli Brytyjczycy, inne państwa z północy Europy - powiedział.

- Dyskutuje się też o dalszym wsparciu dla Ukrainy, ale i o odbudowie Ukrainy, co robić dalej z Ukrainą - dodał prezydencki minister. Zaznaczył również, że Ukraina nie jest jedynym tematem Davos. - Mówimy też o tym, jak zwalczać negatywne skutki rosyjskiej agresji, jeśli chodzi o globalną gospodarkę - powiedział.

Co ze sprzętem dla Ukrainy?

W szwajcarskim Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne, na którym przywódcy polityczni spotykają się z prezesami największych światowych korporacji. Na środę zaplanowane są dwa ważne wystąpienia przywódców - kanclerza Niemiec Olafa Scholza oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który połączy się z uczestnikami Forum z Kijowa.

Uczestnicy Forum zastanawiają się, czy podczas wystąpienia niemiecki kanclerz ogłosi zgodę rządu federalnego na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2. Nadzieję na taki ruch Berlina wyrażali we wtorek prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

- Mam nadzieję, że Niemcy również dołożą się do tego wspólnego - jak ja mówię nieraz - pudełka, czy - jak z uśmiechem mówię - kapelusza. My, Polacy, wyciągnęliśmy, mówimy: proszę bardzo, wrzucamy tutaj naszą kompanię czołgów Leopard i pytamy, kto jeszcze tutaj jest gotów włożyć swoje czołgi, żeby powstała przynajmniej ta pancerna brygada, którą będziemy mogli Ukraińcom przekazać z najnowocześniejszymi czołgami - mówił Andrzej Duda.

Polska delegacja w Davos

Polskę w Davos reprezentuje tam delegacja, na czele której stoją prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Około południa polski prezydent spotka się ze swoim szwajcarskim odpowiednikiem Alainem Bersetem oraz prezes IBM na Europę, Aną Paulą Assi Następnie pojawi się w Domu Polskim, by o 14 wygłosić tam słowo wstępne do dyskusji "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej".

Z kolei o 8.30 także w Domu Polskim premier Mateusz Morawiecki wygłosi wystąpienie poświęcone inwestycjom strategicznym w naszym regionie Europy. W południe szef rządu weźmie udział w dyskusji dotyczącej technologii Google'a.

Posłuchaj
00:22 12152311_1.mp3 Marcin Przydacz: w Davos wiele mówi się o przekazaniu ciężkiego sprzętu Ukrainie (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także