more_horiz
Wiadomości

Wiceszef ukraińskiego MSZ wzywa nowego ministra obrony Niemiec do wsparcia". Potrzebne są nam czołgi"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 11:20
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i były ambasador tego kraju w Berlinie Andrij Melnyk oczekuje, że nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius wesprze Ukrainę dostawami broni ciężkiej. - Wzywamy Borisa Pistoriusa do wsparcia Ukrainy czołgami, myśliwcami i okrętami wojennymi - powiedział. Wymienił też inne rodzaje broni niezwykle potrzebne do walki a rosyjskim agresorem.
Wiceszef ukraińskiego MSZ: potrzebne są nam z Niemiec czołgi, myśliwce i okręty
Wiceszef ukraińskiego MSZ: potrzebne są nam z Niemiec czołgi, myśliwce i okrętyFoto: PAP/DPA/ Julian Stratenschulte

Wiceszef ukraińskiej dyplomacji wymienił wyrzutnie rakiet, artylerię, obronę przeciwlotniczą "i oczywiście wystarczającą ilość amunicji".

Pistorius musi działać "znacznie bardziej zdecydowanie i szybciej" niż jego poprzedniczka Christine Lambrecht - stwierdził Melnyk w rozmowie z portalem informacyjnym t-online. Jego zdaniem jest to też szansa dla Pistoriusa, gdyż "w ten sposób może udowodnić, że Niemcy na zawsze odłożyły ad acta swoją taktykę odmowy".

Polityk SPD Boris Pistorius został wyznaczony na nowego ministra obrony Niemiec. Jego poprzedniczka Christine Lambrecht podała się do dymisji.

Dymisja szefowej niemieckiego resortu obrony. Winne media?

Christine Lambrecht zrezygnowała z pełnionej funkcji w formie pisemnej. W liczącym kilka zdań oświadczeniu twierdzi, że prasa skupiła się na jej osobie, zamiast na "rzeczowej ocenie" jej dokonań. Minister była jednak krytykowana za opieszałość w dozbrajaniu Ukrainy i nierozwiązanie problemu deficytów w zaopatrzeniu wojsk.

Dziennik "Handelsblatt" napisał, że forma pożegnania przerosła Christine Lambrecht w podobny sposób, jak stanowisko minister obrony. "Szefowa MON podała się do dymisji, odpychając od siebie świadomość popełnionych błędów. Za swoje niepowodzenia obwinia media, choć od ponad roku nie potrafiła się wgłębić w elementarne podstawy zarządzania Bundeswehrą" - czytamy.

Zdaniem mediów, desygnowany szef resortu obrony Boris Pistorius jest dobrym kandydatem na stanowisko szefa MON, ponieważ uchodzi za jednego z niewielu socjaldemokratów, który zna się na wojsku. Należy też do grona bliskich przyjaciół kanclerza Scholza.

Zobacz: Wojciech Cegielski o polskich medykach, którzy pomagają rannym Ukraińcom

Czytaj także:

Zobacz: Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Północnoatlantyckiej w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/ IAR

asp


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także