more_horiz
Wiadomości

Czołgi dla Ukrainy. Eksperci: Leopard 2 to dobra idea, trzeba się spieszyć i stworzyć strategię przemysłową

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 18:10
- Jeśli zdecydowalibyśmy przekazać Ukrainie model Leopard 2, to możliwe będą relatywnie szybkie dostawy znacznej liczby czołgów - przekazał w komentarzu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl przed spotkaniem Grupy Ramstein ekspert Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR) Gustav Gressel. Rafael Loss (ECFR) zwrócił uwagę, że trzeba działać szybko, bo Rosja szykuje nowe fale mobilizacji.
Na zdjęciu: Leopard 2 podczas ćwiczeń operacji lądowych niemieckich sił zbrojnych w Bergen w Niemczech, 17 października 2022 r.
Na zdjęciu: Leopard 2 podczas ćwiczeń operacji lądowych niemieckich sił zbrojnych w Bergen w Niemczech, 17 października 2022 r.Foto: PAP EPA/FRIEDEMANN VOGEL

20 stycznia ma miejsce kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, koordynującej dostawy broni dla Kijowa, w Bazie Lotniczej Ramstein w Niemczech. W komentarzu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl eksperci ds. obronności z Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR) wskazali na to, że Ukraina musi włączyć do uzbrojenia czołgi zachodniej produkcji, gdyż zapasy posowieckie są już na wyczerpaniu. W ocenie ECFR w stosunkowo krótkim czasie można przekazać Ukrainie dużą liczbę czołgów Leopard 2. 

Ekspert Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR) Gustav Gressel zauważył, że do tej pory Ukrainie pomagała Polska, przekazując czołgi T-72 i PT-91.

Czytaj także:

- Kolejne T-72 dostarczyły Czechy i Bułgaria. Teraz czołgi te odgrywają ważną rolę w kontrofensywie, ale warianty T-72 w Europie są wyczerpane. Ukraina i tak będzie zmuszona do przejścia na zachodni typ czołgów - zauważył ekspert.

- Czołgi Leopard 2, zwłaszcza wariant 2A4 i 2A5, są używane przez 13 armii europejskich. W magazynach jest bardzo dużo pojazdów zapasowych, które mogą być dostarczone Ukrainie po stosunkowo krótkim remoncie. Jeśli uznać, że na wyposażenie ukraińskich sił zbrojnych należy przekazać właśnie czołg Leopard 2, to umożliwiłoby relatywnie szybkie dostawy znacznej liczby tych czołgów - ocenił Gustav Gressel.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gustav Gressel dodał, że Leopard 2 jest trwały, daje większe bezpieczeństwo załodze, a części zamienne można stosować w więcej niż jednym typie leoparda.

- Leopard 2 jest bardziej wytrzymały niż T-72, załogi mają znacznie większe szanse na przeżycie trafienia tego pojazdu przez nieprzyjaciela. Ponieważ wojna trwa już siedem miesięcy, doświadczonych załóg czołgów i dowódców jest coraz mniej po obu stronach. Szkolenie dowódców czołgów i załóg trwa znacznie dłużej niż zakup czołgu, dlatego wyposażenie Ukrainy w bardziej wytrzymały zachodni czołg przyniosłoby korzyść ukraińskim siłom zbrojnym - dodał.

- Nie ma dostępnych alternatyw dla czołgu Leopard 2. Leopard 2 jest nadal w produkcji, a najważniejsze części są wymienne we wszystkich wersjach czołgu. Zwiększa to elastyczność w zarządzaniu częściami zamiennymi i konserwacją czołgów oraz przyniosłoby istotne korzyści dla nadwyrężonej wojną logistyki Ukrainy - stwierdził też ekspert.

Czytaj także:

"Trzeba działać szybko, Kreml szykuje nową mobilizację"

W przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl komentarzu inny ekspert ECFR Rafael Loss, ocenił, że tylko koalicja europejska może zgromadzić wystarczająco dużą liczbę czołgów, ponieważ zapasy krajowe zmniejszyły się od zakończenia zimnej wojny.

- Czołgi Leopard 2 w połączeniu z bojowymi wozami piechoty (takimi jak niemiecki Marder czy amerykański Bradley), razem z artylerią i wsparciem powietrznym oraz środkami obrony przeciwlotniczej, umożliwiają ukraińskim siłom zbrojnym prowadzenie mobilnej obrony i manewrów ofensywnych w celu wyzwolenia okupowanych przez Rosję terytoriów.  W związku z doniesieniami o przygotowaniach Kremla do nowych fali mobilizacji międzynarodowi zwolennicy Ukrainy muszą działać szybko - podkreślił.

"Potrzebna jest strategia przemysłowa"

- Każda decyzja o dostawie na Ukrainę czołgów Leopard 2 w piątek powinna być powiązana ze strategią przemysłową, mającą na celu zwiększenie produkcji części zamiennych, amunicji, nowych pojazdów i innych systemów uzbrojenia w celu utrzymania i ulepszenia zdolności obronnych Ukrainy. Działania wojenne na skalę przemysłową wymagają reakcji ze strony przemysłu - zaznaczył Loss.

-  Kanclerz Olaf Scholz nieustannie podkreśla, że Niemcy "nie powinny działać same" w dostarczaniu Ukrainie nowego rodzaju sprzętu wojskowego. Jednak jego wahanie przed wyrażeniem zgody na dostawy niemieckich czołgów Leopard 2 do innych krajów i odmowa objęcia przewodnictwa w tworzeniu koalicji europejskiej grozi izolacją Niemiec w Europie i sojuszu NATO - zaznaczył też ekspert ECFR.

***

Red. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl.


Leopard 2. Infografika PAP Leopard 2. Infografika PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także