Turcja chce kupić myśliwce F-16. Wśród warunków wstępnych USA złagodzenie sprzeciwu Ankary na rozszerzenie NATO

Turcja wezwała w środę administrację prezydenta USA Joe Bidena do podjęcia zdecydowanych działań w kwestii sprzedaży Turcji myśliwców F-16 i przekonania amerykańskiego Kongresu do wycofania sprzeciwu wobec tego projektu, którego wartość wynosi 20 miliardów dolarów.

2023-01-19, 06:43

Turcja chce kupić myśliwce F-16. Wśród warunków wstępnych USA złagodzenie sprzeciwu Ankary na rozszerzenie NATO
Niemiecki rząd odrzuca dostawę myśliwców do Kijowa. Prezydent USA Joe Biden również wykluczył transfer myśliwców F-16. Z drugiej strony francuski prezydent Emmanuel Macron nie odmówił kategorycznie - przypomina portal telewizji ZDF. Foto: shutterstock/Albert Beukhof

- Ważne jest teraz, czy administracja będzie zdecydowana, czy nie... Jeśli wykaże zdecydowane stanowisko przeciwko jakimkolwiek krokom uniemożliwiającym zawarcie umowy, problem zostanie rozwiązany – powiedział przebywający w Waszyngtonie turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Administracja Bidena wyraziła poparcie dla sprzedaży myśliwców Ankarze, pomimo sprzeciwu Kongresu w związku z problematyczną sytuacją w zakresie praw człowieka w Turcji i jej polityką w Syrii. Najbardziej krytyczne wobec umowy stanowisko w Kongresie wyrażał demokratyczny senator Bob Menendez, przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

"Jedna lub kilka osób blokuje umowę"

Administracja nie powinna zmarnować tak ważnej umowy między dwoma sojusznikami tylko dlatego, że jedna osoba lub kilka osób ją blokuje - mówił w Waszyngtonie Cavusoglu.

Niezadowolenie w Kongresie wywołuje także odmowa Ankary ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, co także ma duży wpływ na stanowisko wobec sprzedaży Turcji amerykańskich myśliwców.

REKLAMA

- Powtarzające się ataki (prezydenta Turcji Recepa Tayyipa) Erdogana na naszych kurdyjskich sojuszników w Syrii i dalsze przymilanie się do Rosji – w tym opóźnianie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO – pozostają poważnymi powodami do niepokoju – argumentował demokratyczny senator Chris Van Hollen.

Obawy USA i rozszerzenie NATO

- Aby Turcja mogła otrzymać F-16, potrzebujemy zapewnień, że te wszystkie nasze obawy zostaną rozwiane – przekonywał. Odpowiadając na te argumenty Cavusoglu powiedział, że poinformował Blinkena, iż wycofanie przez Turcję sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO nie powinno być warunkiem wstępnym sprzedaży F-16.

Jego zdaniem zgoda Ankary na kandydaturę krajów nordyckich nie została przedstawiona przez Waszyngton jako warunek wstępny sprzedaży F-16, jednak strona amerykańska dała jasno do zrozumienia, że złagodzenie oporu wobec przejęcia Szwecji i Finlandii do NATO zostałoby pozytywnie ocenione przez Kongres.

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej