more_horiz
Wiadomości

Wysyłka czołgów na Ukrainę. Bloomberg podał datę możliwej zgody Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:03
Portal Bloomberg podaje, że Niemcy powinny udzielić Polsce zgody na reeksport produkowanych w Niemczech czołgów Leopard na Ukrainę już w środę, jak twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą, które prosiły o nieujawnianie ich tożsamości.
Bloomberg: Niemcy prawdopodobnie w środę udzielą Polsce zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę
Bloomberg: Niemcy prawdopodobnie w środę udzielą Polsce zgodę na wysłanie czołgów na UkrainęFoto: Shutterstock.com/Roman Babakin

Polska formalnie zwróciła się o zgodę we wtorek, a rząd niemiecki powiedział, że odpowie w trybie pilnym. Niemieckie prawo wymaga zgody na reeksport swojego sprzętu wojskowego, co oznacza, że setki czołgów Leopard w Europie mogą być wysłane na Ukrainę tylko za zgodą Berlina.

Stanowisko Polski

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Niemcy, kupując rosyjski gaz, handlując z Rosją, odegrały kluczową rolę w tym, że Rosja mogła zgromadzić fundusze na tę wojnę. - Teraz szczególna odpowiedzialność spoczywa na niemieckich barkach i oczekujemy ich wkładu, oczekujemy szybkich decyzji, oczekujemy więcej otwartości na ukraińskie potrzeby - podkreślił szef polskiego rządu, wskazując, że w związku ze spodziewaną nową rosyjską ofensywą trzeba podjąć działania.

Premier dodał, że sprawa jest nagląca, bo Rosjanie powołani do wojska na mocy ogłoszonej kilka miesięcy temu mobilizacji przechodzą przeszkolenie pod kątem nowego ataku na Ukrainę. - To dlatego pilne działanie jest tak ważne i dlatego rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami, by nie zwlekali, nie opóźniali, lecz podjęli śmiałą decyzję i dołączyli do krajów, które chcą wysłać nowoczesne czołgi, czołgi Leopard, na Ukrainę - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapytany, co Polska zrobi, jeśli nie otrzyma odpowiedzi, której oczekuje i jak długo będzie na nią czekać, odparł: "Zrobimy to, niezależnie od tego, jaka będzie decyzja, ale chcemy to zrobić zgodnie z procedurami, które są wymagane. Będziemy czekać przez następne kilka dni, jeden-dwa tygodnie, na oficjalną odpowiedź".

Czytaj także:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu

dz

Zobacz także

Zobacz także