more_horiz
Wiadomości

Ukraina liczy na przekazanie setki leopardów. "Kijów pilnie potrzebuje takiego uzbrojenia"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 21:01
- Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów, gdy tylko Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie tych maszyn - powiedział wysokiej rangi przedstawiciel ukraińskich władz w rozmowie z amerykańską telewizją ABC News.
Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard
Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów LeopardFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Według rozmówcy ABC News porozumienie w sprawie przekazania Leopardów zostało zawarte w piątek, podczas spotkanie w Ramstein grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy.

Państwa, które zdecydowały się przekazać swoje czołgi to między innymi Polska, Finlandia, Hiszpania, Holandia i Dania - poinformował przedstawiciel ukraińskiego rządu.

Potrzebne uzbrojenie

Rozmówca ABC News wyjaśnił też, że Kijów pilnie potrzebuje takiego uzbrojenia nie tylko dlatego, że Rosja szykuje prawdopodobnie kolejną ofensywę, ale również ze względu na to, że Ukrainie zaczyna brakować amunicji do używanych obecnie poradzieckich czołgów.

Ukraina nie jest w stanie wyprodukować takiej amunicji i "zmuszona jest szukać alternatywnych rozwiązań" - powiedział polityk.

Wyjaśnił też, że Kijów uważa, iż brytyjski rząd zdecydował się przekazać Ukrainie swoje czołgi Challenger 2, aby wywrzeć presję na Niemcy, które nie mogły się zdecydować na udzielenie jej takiej pomocy. - To zaczęło być realistyczną (perspektywą) po decyzji Wielkiej Brytanii. Minister (obrony) Ben Wallace przebił się przez ten mur - ocenił rozmówca amerykańskiej telewizji.

Czytaj także:

Dodał, że spotkanie w Ramstein odbyło się w drugim dniu urzędowania nowego ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa, należało więc podchodzić do jego decyzji ze zrozumieniem. - To nie jest właściwy moment na to, by wywierać presję na dopiero mianowanego ministra obrony. W pełni rozumiemy, że należy z nim rozmawiać dalej - oznajmił przedstawiciel ukraińskich władz.

Niemcy nie wyraziły zgody w Ramstein na dostarczenie Ukrainie Leopardów.

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także