more_horiz
Wiadomości

Korea Północna wprowadza kwarantannę. Powód? Wzrost liczby chorób układu oddechowego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:11
Władze Korei Północnej wprowadziły pięciodniową kwarantannę w Pjongjangu z powodu wzrostu liczby przypadków choroby układu oddechowego.
Korea Północna wprowadza kwarantannę. Powód? Wzrost liczby chorób układu oddechowego
Korea Północna wprowadza kwarantannę. Powód? Wzrost liczby chorób układu oddechowegoFoto: Yeongsik Im/shutterstock

Oficjalne oświadczenie nie wspomina o Covid-19, ale władze nakazują mieszkańcom stolicy pozostanie w domach do końca tygodnia i polecają sprawdzanie temperatury kilka razy dziennie.

Nie wiadomo, czy ograniczenia wprowadzono także w innych regionach kraju. Korea Północna poinformowała o pierwszym zachorowaniu na Covid-19 w ubiegłym roku. W sierpniu władze ogłosiły zwycięstwo nad wirusem.

Eksperci: duże ryzyko zgonu

Jak wykazali naukowcy z University of Hong Kong w Chinach, w pierwszych trzech tygodniach po zachorowaniu na COVID-19 ryzyko zgonu było wyższe o 81 razy w porównaniu z osobami niezakażonymi koronawirusem i utrzymywało na pięciokrotnie wyższym poziomie przez co najmniej 18 miesięcy.

W badaniu, które przeprowadzili naukowcy, analizowano występowanie powikłań kardiologicznych oraz zgonów u mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy przechodzili infekcję wirusem SARS-CoV-2 przed 20 grudnia 2020 r. W tamtym okresie nie były jeszcze powszechnie dostępne szczepionki na COVID-19.

Czytaj też:

IAR/PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także