more_horiz
Wiadomości

Co dalej z obroną Sołedaru? Siły Ukrainy zajęły pozycje obronne po opuszczeniu miasta

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 13:44
Ukraińska armia wycofała się z Sołedaru w obwodzie donieckim - informuje sekcja ukraińska BBC. Żołnierze opuścili miasto i okopali się na wcześniej przygotowanych liniach obronnych.
Obrońcy Sołedaru utrzymywali pozycje pomimo wielokrotnej przewagi wroga
Obrońcy Sołedaru utrzymywali pozycje pomimo wielokrotnej przewagi wrogaFoto: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

BBC powołuje się na rzecznika Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Czerewatego, który przekazał, że decyzję o odwrocie podjęto, aby ratować życie żołnierzy.

Podkreślił jednocześnie, że Rosjanie, zajmując miasto, ponieśli duże straty. - Obrońcy Sołedaru utrzymywali pozycje pomimo wielokrotnej przewagi wroga. Zadali Rosjanom ogromne straty osobowe, które można porównać ze stratami agresora w dwóch wojnach czeczeńskich - powiedział.

Rosjanie informowali, że zajęli Sołedar od 10 stycznia. Jednak strona ukraińska do dziś nie potwierdziła tej informacji i podawała, że walki w mieście nadal się toczą. Walki o Sołedar nasiliły się z początkiem nowego roku. Rosjanie próbowali zdobyć miasto, aby okrążyć pobliski Bachmut, który próbują opanować od lata ubiegłego roku.

Niezbędny ciężki sprzęt dla Ukrainy

Rosjanie przerzucają każdego dnia kolejne 2-2,5 tysiąca żołnierzy i na terenie Ukrainy, włączając Krym, jest już ich około 300 tysięcy. Wciąż jednak nie mogą sformować pełnowartościowego ugrupowania uderzeniowego. - Rosja ma problemy z przywróceniem do stanu gotowości bojowej swojego sprzętu, w tym czołgów - ocenia analityk wojskowy Ołeh Żdanow.

Według szacunków ukraińskiego dowództwa Kijów potrzebuje na froncie co najmniej trzystu nowych czołgów. - Nie chodzi o pięć, dziesięć czy piętnaście czołgów. Potrzeba ich więcej. Sojusznicy mają wymaganą liczbę czołgów. Z przyjemnością podziękujemy za każdą ważniejszą decyzję - apelował wieczorem Wołodymyr Zełenski.

Czytaj również:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także