more_horiz
Wiadomości

Ukraina: prezydent i premier podziękowali za abramsy. "Ogromne wsparcie przywódcze"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 19:35
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Denys Szmyhal podziękowali prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za decyzję o przekazaniu armii ukraińskiej czołgów Abrams. Wyrazili przekonanie, że zbliża to Ukrainę do zwycięstwa w wojnie z Rosją.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Joe Bidenowi za decyzję o przekazaniu Abramsów
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Joe Bidenowi za decyzję o przekazaniu AbramsówFoto: U.S. Army / Zuma Press / Forum

"Dziękuję @POTUS (prezydentowi USA) za kolejną mocną decyzję - przekazanie Ukrainie czołgów Abrams. Jestem wdzięczny narodowi Stanów Zjednoczonych za ogromne wsparcie przywódcze" - napisał Zełenski na Twitterze.

Premier Szmyhal również oświadczył, że decyzja o przekazaniu Abramsów jest "przejawem ogromnego wsparcia dla Ukrainy".

Abramsy dla Ukrainy

Amerykanie chcą przekazać Ukrainie 31 Abramsów. Prezydent Joe Biden powiedział, że będą one tworzyć jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych.

Z informacji przekazywanych przez Pentagon wynika, że na nowoczesne czołgi Abrams Ukraina będzie musiała poczekać kilka miesięcy, bo Stany Zjednoczone nie przekażą uzbrojenia z zasobów Pentagonu, tylko złożą nowe zamówienie u producenta.

Prezydent Joe Biden poinformował dziś, że kraje NATO przekazały Ukrainie w sumie już ponad 3 tys. wozów pancernych, 8 tys. systemów artylerii, 2 miliony pocisków artyleryjskich i ponad 50 zaawansowanych systemów rakietowych.

Wzmocnienie Ukrainy

Biden powiedział w wystąpieniu w Białym Domu, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, by wyzwolić ukraińskie terytorium, i potrzebę wzmocnienia ukraińskich sił przed atakami Rosji. Zaznaczył, że choć dostarczenie czołgów zajmie trochę czasu, szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się "tak szybko, jak to możliwe".

Czytaj także:

Biały Dom poinformował, że 31 abramsów będzie stanowić jeden batalion ukraińskich wojsk pancernych. Czołgi nie trafią jednak na Ukrainę natychmiast. Zostaną one zamówione u producenta i nie będą pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu. 

PAP/IAR/as

Zobacz także

Zobacz także