more_horiz
Wiadomości

Myśliwce F-16 dla Ukrainy. Fogiel: nie należy tracić nadziei na ich przekazanie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 19:56
Przebywający w Waszyngtonie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel wyraził przekonanie, że uda się doprowadzić do przekazania Ukrainie myśliwców F-16 przez Zachód. W wywiadzie dla Polskiego Radia polityk Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że wraz ze swymi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy przekonuje Amerykanów do przyjęcia w przyszłości Ukrainy do NATO.
USA: Radosław Fogiel: nie należy tracić nadziei na przekazanie F-16 Ukrainie
USA: Radosław Fogiel: nie należy tracić nadziei na przekazanie F-16 UkrainieFoto: Shutterstock.com/Rickshu

Radosław Fogiel przebywa w Waszyngtonie w formacie Trójkąta Lubelskiego, czyli wraz z przewodniczącymi komisji spraw zagranicznych parlamentów Litwy i Ukrainy. Jak mówi, celem wizyty jest skupienie uwagi amerykańskich polityków i kręgów opiniotwórczych na Ukrainie i Europie środkowo-wschodniej.

- Również staramy się oswoić naszych amerykańskich partnerów do idei przyjęcia w przyszłości Ukrainy do NATO - powiedział poseł w wywiadzie dla Polskiego Radia. Na pytanie, czy wobec wyraźnego "nie" prezydenta Joe Bidena uda się doprowadzić do przekazania Ukrainie myśliwców F-16, Radosław Fogiel zwrócił uwagę, że w przypadku innych rodzajów sprzętu, takich jak systemy Patriot czy czołgi, również początkowo nie było zgody.

F-16 dla Ukrainy. "Nie należy tracić nadziei"

- Będzie to wymagało wielu zabiegów ze strony ukraińskiej oraz europejskich sojuszników Ukrainy, ale nie należy tracić nadziei - powiedział poseł Fogiel.

Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiają w stolicy USA z przedstawicielami Izby Reprezentantów, Senatu, ośrodków analitycznych i organizacji pozarządowych. Dziś wzięli też udział w spotkaniu z grupą ponad 20 dziennikarzy mediów amerykańskich i korespondentów zagranicznych, akredytowanych w Waszyngtonie.

Posłuchaj
00:56 12178002_1.mp3 USA: Radosław Fogiel: nie należy tracić nadziei na przekazanie F-16 Ukrainie. O szczegółach w relacji Marek Wałkuski (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: szef BBN Jacek Siewiera w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/Marek Wałkuski

asp

Zobacz także

Zobacz także