more_horiz
Wiadomości

CIA prognozuje sześć krytycznych miesięcy dla Ukrainy. Agencja zwraca uwagę na rolę Chin

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 02:10
Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział w czwartek, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.
Dyrektor CIA zwraca uwagę na rolę Chin w wojnie na Ukrainie
Dyrektor CIA zwraca uwagę na rolę Chin w wojnie na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Przemawiając na spotkaniu dotyczącym polityki zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Burns powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping został "nieco otrzeźwiony" wojną na Ukrainie, ale błędem byłoby niedocenianie zaangażowania Pekinu i Moskwy w ich partnerstwo.

Burns, który niedawno była na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, powiedział, że Xi był prawdopodobnie zaskoczony i zaniepokojony słabymi wynikami rosyjskiej armii. Dodał, że przyjaźń Rosji i Chin nie jest całkowicie nieograniczona.

Ukraina. Sytuacja na froncie

W ciągu ostatniej doby Rosjanie kontynuowali silny ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych na południu i wschodzie Ukrainy.

Ukraiński Sztab Generalny informuje o 73 ostrzałach z rosyjskich wyrzutni rakietowych, czterech bombardowaniach lotniczych i sześciu atakach z użyciem rakiet kierowanych. Cztery rakiety spadły na Słowiańsk, Drużkiwkę i Kramatorsk w obwodzie donieckim.

W Kramatorsku zginęły cztery osoby, a 20 zostało rannych. Poważnie uszkodzonych jest osiem budynków.

Według danych sztabu Rosjanie prowadzą rekonesans, przygotowując się do ataku w kilku miejscach. Mimo dużych strat, starają się przejść do natarcia w okolicy Łymanskiego, Bachmutu, Awdiiwki i Nowopawłowki.

W czwartek ukraińska artyleria zniszczyła rosyjski punkt dowodzenia, trzy zgrupowania żołnierzy przeciwnika i skład materiałów pędnych.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także