more_horiz
Wiadomości

Grupa Wagnera traci na znaczeniu? Mniej rekrutacji, mniej skazańców na froncie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:39
Skala programu rekrutacji skazańców do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 r. - oceniło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w nowym raporcie.
Uroczystości pogrzebowe zabitego na Ukrainie członka Grupy Wagnera
Uroczystości pogrzebowe zabitego na Ukrainie członka Grupy WagneraFoto: FORUM/Reuters

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) z 31 stycznia 2023 r., według których liczba skazanych wynosiła 433 tys., co wskazuje na spadek o 6000 osadzonych od listopada 2022 r., zaś między wrześniem a listopadem 2022 r. ta liczba zmniejszyła się o 23 tys.

Wskazano, że zmniejszona rekrutacja przez Grupę Wagnera była prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku.

Zmiana taktyki

"Oddzielnie niepotwierdzone relacje ukraińskich żołnierzy z ostatnich dziesięciu dni sugerują, że Rosjanie w mniejszym stopniu polegają na atakach w stylu tzw. ludzkiej fali skazańców z Grupy Wagnera w kluczowych sektorach" - czytamy w raporcie.

Militarna konkurencja 

Zwrócono też uwagę, że znaczne napięcia między Grupą Wagnera a rosyjskim Ministerstwem Obrony są rozgrywane publicznie.

"Konkurencja między frakcjami w rosyjskiej elicie jest prawdopodobnie częściowo przyczyną zmniejszonego dostarczania skazańców" - wyjaśniono. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także