more_horiz
Wiadomości

Podwójny agent w niemieckim wywiadzie. Brytyjskie media: dla Rosji szpiegował były piłkarz

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 11:19
Jak ujawnił brytyjski dziennik "Daily Telegraph", niemiecki trener i były piłkarz Carsten Linke został zdemaskowany jako podwójny agent - będąc tajnym agentem niemieckiego wywiadu pracował dla rosyjskich służb. W grudniu mężczyzna - przedstawiany jako Carsten L. - został zatrzymany pod zarzutem zdrady interesów narodowych. Brytyjski dziennik jako pierwszy ujawnił jego tożsamość.
Brytyjski dziennik informuje, że zatrzymany niemiecki podwójny agent był bawearskim piłkarzem i trenerem
Brytyjski dziennik informuje, że zatrzymany niemiecki podwójny agent był bawearskim piłkarzem i treneremFoto: Mo Photography Berlin / Shutterstock.com

Carsten Linke trenował drużynę młodzieżową w Weilheim, w Bawarii. Jednocześnie mężczyzna miał ukryty etat w niemieckiej Federalnej Służbie Wywiadu (BND). Gdy w tygodniu wyjeżdżał do Berlina, mieszkańcom bawarskiej miejscowości mówił, że jest żołnierzem i "wyjeżdża na misję".

Tajny agent niemieckiego wywiadu pracował dla Rosji

W grudniu jego weekendowe powroty do Weilheim zakończyły się po tym, jak został zatrzymany przez niemiecką policję. Jest podejrzany o przekazywanie Moskwie tajnych informacji wywiadowczych, w tym dotyczących Ukrainy - pisał po zatrzymaniu "Der Spiegel". Tuż przed zatrzymaniem Carsten Linke miał uzyskać awans zawodowy, co mogło mu ułatwić dostęp do kolejnych tajnych materiałów.

Z informacji "Daily Telegraph" wynika, że Carsten Linke przekazywał tajne informacje między innymi Arthurowi E., niemieckiemu biznesmenowi, urodzonemu w Rosji. Następnie biznesmen udostępniał te materiały Federalnej Służbie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Arthur E., który został świadkiem koronnym w tej sprawie, mówił, że otrzymał pieniądze za swoją usługę.

Niemieckie służby badają czy Carsten Linke działał w BND sam, czy też stworzył sieć osób przekazujących mu tajne informacje.

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także