more_horiz
Wiadomości

"Są gotowi do czynnej przemocy". Niepokojące słowa prokuratora generalnego Niemiec o "Obywatelach Rzeszy"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 14:26
Zakładamy, że w Niemczech jest około 23 tys. tzw. Obywateli Rzeszy - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Welt am Sonntag" prokurator generalny Niemiec Peter Frank. Jak podkreślił, większość spośród nich jest gotowa do czynnej przemocy lub coraz bardziej otwarcie wyraża swoje "fantazje" o przemocy wobec przedstawicieli państwa.
Prokurator generalny Niemiec: duża część tzw. Obywateli Rzeszy jest gotowa do przemocy
Prokurator generalny Niemiec: duża część tzw. Obywateli Rzeszy jest gotowa do przemocyFoto: Pixabay

- Środowisko tzw. Obywateli Rzeszy jest bardzo niejednorodne - oznajmił prokurator. - Są ludzie i grupy, które chcą przywrócić cesarstwo z 1871 roku. Inni chcą założyć królestwa i księstwa lub powrócić do swego rodzaju stanu natury, aby żyć samowystarczalnie. Łączy ich jednak odrzucenie wolnościowo-demokratycznego porządku i demokratycznych organów konstytucyjnych - dodał.

Bardziej radykalne podejście służb

- Ze względu na rosnącą gotowość tych osób do stosowania przemocy, w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na bardziej radykalne podejście. Po zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej wobec tzw. Obywateli Rzeszy na początku grudnia, prokuratura federalna poszukuje informacji o innych możliwych uczestnikach tej organizacji. Podczas przeszukań 7 grudnia 2022 roku zabezpieczyliśmy wiele nośników danych, takich jak laptopy i telefony komórkowe, a także dokumenty pisemne. Wszystko to jest obecnie oceniane pod kątem możliwości rozszerzenia postępowania na innych podejrzanych - powiedział prokurator generalny.

- Obecnie postępowanie toczy się przeciwko 55 osobom, które są podejrzane o przynależność lub wspieranie organizacji terrorystycznej - poinformował Frank.

Na początku grudnia zatrzymano 25 osób ze środowiska tzw. Obywateli Rzeszy pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu i przynależności do organizacji terrorystycznej.

Czytaj więcej:


mr/PAP

Zobacz także

Zobacz także