more_horiz
Wiadomości

Ukraina zaczyna szkolenia z obsługi systemów SAMP/T. Na front przekażą je Francja i Włochy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 13:45
W niedzielę dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Mykoła Ołeszczuk poinformował, że "ukraińscy żołnierze znajdują się już w drodze na szkolenia z obsługi systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T Mamba, których przekazanie Ukrainie zapowiedziały Francja i Włochy".
Żołnierze rozpoczynają szkolenia z obsługi systemów SAMPT Mamba.
Żołnierze rozpoczynają szkolenia z obsługi systemów SAMP/T Mamba.Foto: Forum/Kacper Pempel

"Bardzo dziękuję rządom Francji i Włoch za podjęcie decyzji o przekazaniu systemów przeciwlotniczych SAMP/T Mamba w celu ochrony Ukrainy od terroru rakietowego Rosji i wzmocnienia obrony powietrznej" - napisał generał w komunikacie w serwisie Telegam.

Poinformował również, że "już w drodze" znajdują się grupy wojsk rakietowych, które mają się szkolić z obsługi tych systemów.

System obrony SAMP/T

System obrony powietrznej średniego zasięgu SAMP/T to wynik włosko-francuskiej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Na Ukrainie będzie przeznaczony do obrony przeciwlotniczej Kijowa i innych obszarów.

Szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani zapowiadał 2 lutego, że system zacznie działać na Ukrainie w ciągu najbliższych siedmiu-ośmiu tygodni. 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Czytaj także:

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także