Narodziny przywódcy. Wołodymyr Zełenski, symbol i wzór oporu przeciw agresji Rosji

2023-02-23, 17:01

Narodziny przywódcy. Wołodymyr Zełenski, symbol i wzór oporu przeciw agresji Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: PAP/ EPA/SERGEY DOLZHENKO

Wołodymyr Zełenski z dnia na dzień przeistoczył się w przywódcę narodu i jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych liderów wolnego, demokratycznego świata. Codziennie jego przemowy i komentarze kształtują decyzje przywódców wielu państw globu i ich ocenę tego, co dzieje się na Ukrainie, współkierują oporem przeciwko Rosji.

Życie Wołodymyra Zełenskiego to pasmo niespodzianek, zwrotów akcji i niewątpliwie materiał na niejeden hollywoodzki film. Zełenski sam stworzył wiele scenariuszy, ale ten, który napisał mu los, dowodzi, że rzeczywistość naprawdę jest bardziej interesująca od fikcji.

Wołodymyr Zełenski od młodości całe swoje życie był związany z twórczością sceniczną, przede wszystkim satyryczną i komiczną, oraz produkcją filmową i aktorską. Był jedną z czołowych postaci ukraińskiej sceny rozrywkowej. Jego działalność w ukraińskim show biznesie sprawiła, że stał się człowiekiem zasobnym. W oświadczeniu majątkowym z 2020 roku pisał, że uzyskał dochody 22,7 mln hrywien. Składają się na nie m.in. dochody z tantiem, najmu czy sprzedaży nieruchomości etc.

W pewnym momencie życia zdecydował się na karierę polityczną i przy poparciu dużej części Ukraińców i zdziwieniu wielu innych w 2019 roku został prezydentem swego kraju. Odniósł przytłaczające zwycięstwo. Zdobył w II turze wyborów prezydenckich 2019 roku 72,7 procent głosów, jego rywal Petro Poroszenko - 27,3 procent głosów.

Następnie, właściwie w ciągu jednej nocy, 24 lutego, przeistoczył się w przywódcę narodu i jednego z najważniejszych liderów wolnego, demokratycznego świata.

Czytaj także:

Porównania z Churchillem to dopiero początek

Obecny prezydent Ukrainy przez całe życie odkrywał że jest niezwykle uzdolnionym człowiekiem i może zająć w wielu konkurencjach pierwsze miejsce. W wielu dziedzinach, którymi się zajmował, osiągał nietuzinkowe sukcesy. Był doskonałym komikiem, aktorem, producentem filmowym, zwyciężył nawet jedną z edycji turnieju "Tańca z gwiazdami" (w 2006 roku). Okazało się bowiem, że ma spory talent taneczny. Był oczywiście także bardzo zdolnym przedsiębiorcą i menadżerem – jego projekty biznesowe odnosiły sukcesy, także finansowe.

Miniony rok pokazał, że ma olbrzymi talent polityczny  - stał się wzorem przywódcy na czas wojny, symbolem niezłomności, inspiracją dla wielu. Nie tylko jest ikoną oporu, ale także jednym z głównych aktorów działań.

Jako osoba publiczna umie doskonale konstruować przekazy kierowane do różnych publiczności. Potrafi inspirować i przekonywać do swoich racji i motywować do działania. Co bardzo istotne, nie są to przemówienia okazjonalne. Zełenski potrafi analizować rzeczywistość z dnia na dzień, na bieżąco, przedstawiać ją w codziennych wystąpieniach, a do tego przedstawiać na tyle istotne wnioski i postulaty, że stają się one przedmiotem politycznych dyskusji liderów głównych państw Zachodu.

Bez wątpienia umie bardzo dobrze komunikować się z ludźmi. Zwraca się uwagę na jego szczerość, bezpośredniość i życzliwość, empatię, umiejętność budzenia sympatii, ale i autentyczność. Coraz częściej na jego twarzy maluje się jednak zmęczenie.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Narodziny przywódcy

"Potrzebuję amunicji, a nie podwózki". To obecnie sławny cytat, który ilustruje decyzję, jaką prezydent Ukrainy podjął na początku wojny.

Wedle Associated Press, która powołuje się na słowa przedstawiciela amerykańskiego wywiadu, tymi słowami Zełenski miał odrzucić propozycję ewakuacji z Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.

Wołodymyr Zełenski nie opuścił Kijowa po wybuchu wojny i wziął na siebie odpowiedzialność, jeśli chodzi o kierowanie obroną Ukrainy przed inwazją.

Od tego zaczął się etap Zełenskiego przywódcy. Prezydent jest obecny tam, gdzie miały miejsce najstraszliwsze rosyjskie zbrodni, np. w Buczy, Irpieniu, a nawet na linii frontu, tam, gdzie toczyły się trudne walki, jak 20 grudnia w Bachmucie w 300. dniu wojny

Ten etap biografii ciągle się pisze. Zełenski ma dopiero 45 lat.

Jak Zełenski stał się tym, kim widzimy go dzisiaj?

21 kwietnia 2019 roku zwyciężył wybory prezydenckie na Ukrainie. 20 maja 2019 roku został zaprzysiężony na urząd jako szósty prezydent Ukrainy.

Droga, którą pokonał wcześniej, nie zwiastowała tego rodzaju kariery. Jeśli ktoś siliłby się na prognozy co do perspektyw Zełenskiego, mógłby raczej przewidywać, że zostanie światową gwiazdą showbiznesu. On sam zapewne miał tego rodzaju ambicje. W wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Davidem Lettermanem mówi o tym, że chciał występować na scenach amerykańskich ze swoimi stand-upami.

Pewną rolę w tej historii z pewnością odegrał film "Sługa narodu". Jak dzisiaj wszystkim wiadomo, Zełenski odgrywał tam rolę nauczyciela historii, którym w pewnym momencie staje się prezydentem Ukrainy.

W związku z sukcesem filmu zarejestrowano partię o tym tytule. Według części źródeł chodziło na początku o to, by zapobiec temu, by ktoś inny nie założył ugrupowania o tej nazwie i nie budował kariery politycznej na popularności "Sługi narodu". Współpracownicy Zełenskiego uczynili to w grudniu 2017 roku.

Kariera satyryka, aktora, producenta filmowego

Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu na Ukrainie, w inteligenckiej rodzinie rosyjskojęzycznej. Teraz jednak posługuje się już niemal wyłącznie językiem ukraińskim. Rodzice mają korzenie żydowskie, jednak nie była to, z tego co wiadomo, rodzina, która trwała w żydowskiej religii i tradycji. 

Jego ojciec był Ołeksandr profesorem cybernetyki na miejscowym uniwersytecie w Krzywym Rogu, matka Rimma przez 40 lat pracowała jako inżynier.

Gdy Wołodymyr był dzieckiem, rodzina wyjechała na cztery lata do Mongolii do miasta Erdenet, gdzie pracował ojciec, pomagając budować m.in. zakład górniczy. Po powrocie do kraju Zełenski zaczął naukę w gimnazjum nr 95. Jak przekazują media, bazując na jego relacjach, w młodości uprawiał zapasy klasyczne, podnosił ciężary, zdał egzamin TOEFL z języka angielskiego w wieku 16 lat, a także "nosił kolczyk w uchu". http://fakty.cv.ua/2018/12/zelenskyi-tato-profesor-mama-inzhener-my-zhyly-v-monholii-video/

Zełenski w 1995 roku zaczął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krzywym Rogu, filii Kijowskego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. W 2000 roku został absolwentem tej uczleni, uzyskując dyplom w zakresie prawa.

W latach 1997-2003 pracował jako aktor, satyryk, komik, autor scenariuszy, producent grupy prezentującej stand-upy Kwartał 95. Kwartał 95 to nazwa wywodząca się od nazwy dzielnicy miasta, w pobliżu której mijały dzieciństwo i młodość Zełenskiego i jego przyjaciół.

Zespół Zełenskiego wziął udział w rywalizacji w ramach ligi satyryków, oglądanej na całym obszarze byłego ZSRR, tzw. KWN (Klub wesołych i kreatywnych;  Клуб весёлых и находчивых). Różne zespoły satyryczne rywalizowały w jej ramach, przedstawiając swój program i wypełniając różne zadania. Zełenski i jego zespół osiągali dobre wyniki przede wszystkim w Ukraińskiej Lidze KWN.

W 2003 członkowie zespołu zdecydowali się działać poza ligą KWN i założyli Studio Kwartał 95, którego miało wytwarzać własne programy rozrywkowe.

W latach 2003 -2012 i 2013-2019 Zełenski był producentem wykonawczym Kwartału 95.   

W latach 2011-2012 był głównym producentem w ukraińskiej  telewizji Inter.

Założył tak zwaną Ligę Śmiechu. Był to także rodzaj ligi kabaretowej, w której brały udział zespoły satyryczne z różnych części Ukrainy.

***

W 2006 roku wygrał ukraińską wersję "Tańca z gwiazdami" w parze z Ołeną Szoptenko.

Był producentem ponad 10 długometrażowych filmów fabularnych. Podaje się udział w produkcji ponad 20 nagród i seriali. Jest laureatem ponad 30 nagród telewizji ukraińskiej Teletriumf,  atakże laureatem nagród na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych i forach medialnych. Jest także znany jako aktor dubbingowy: użyczył głosu m.in. misiowi Paddingtonowi.

W oficjalnej biografii prezydenta zaznaczono, że Wołodymyr Zełenski i Kwartał 95 od początku agresji w Donbasie wspierali siły zbrojne Ukrainy, przekazywali fundusze, sprzęt i organizowali pokazy dla żołnierzy na linii frontu.

**

Ożenił się z Ołeną Kijaszko, z którą ma dwójkę dzieci – Ołeksandrę i Kiryła.

***

Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


Polecane

Wróć do strony głównej