more_horiz
Wiadomości

Sekretarz generalny ONZ: świat zmierza w kierunku wojny na szerszą skalę

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 20:21
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił przemówienie, w którym przedstawił priorytety Organizacji Narodów Zjednoczonych na rok 2023. W swoim wystąpieniu stwierdził, że w miarę wzrostu ryzyka eskalacji na Ukrainie świat zmierza "z szeroko otwartymi oczami" w kierunku "wojny na szerszą skalę".
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w swoim przemówieniu o planach ONZ na rok 2023 mówił o groźbie rozszerzenia się konfliktu na Ukrainie na większą skalę
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w swoim przemówieniu o planach ONZ na rok 2023 mówił o groźbie rozszerzenia się konfliktu na Ukrainie na większą skalęFoto: orhan akkurt / Shutterstock.com

- Wojna na Ukrainie, kryzys klimatyczny, skrajne ubóstwo... Rok 2023 rozpoczęliśmy, myśląc o zbieżności wyzwań, jakich nie widziano za naszego życia - powiedział Antonio Guterres przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Antonio Guterres: świat zmierza w kierunku wojny na szerszą skalę

Przypomniał, że grupa naukowców, "monitorujących zegar zagłady również niedawno oszacowała, że ludzkość nigdy nie była tak blisko końca świata i teraz jest 90 sekund przed północą", co powinno oznaczać, jego zdaniem, "włączenie się sygnału alarmowego".

- Musimy się obudzić i zabrać do pracy - mówił szef ONZ i podkreślił, że najważniejszym obecnie wyzwaniem jest wojna na Ukrainie. - Perspektywy pokoju wciąż się kurczą. Ryzyko dalszej eskalacji i rzezi wciąż rośnie - ocenił.

- Myślę, że świat nie podąża jak lunatyk w kierunku szerszej wojny, ale obawiam się, że tak naprawdę robi to z szeroko otwartymi oczami - powiedział i jednocześnie zwrócił uwagę na inne niebezpieczne konflikty, jak ten między Izraelem a Palestyńczykami, sytuację w Afganistanie, Birmie, w Sahelu czy na Haiti.

- Gdyby wszystkie kraje wypełniały swoje zobowiązania wynikające z Karty ONZ, prawo do pokoju byłoby zagwarantowane - mówił Antonio Guterres i podkreślił, że poszanowanie praw człowieka powinno znajdować się w centrum wszelkich wartości.

"Politycy patrzą krótkoterminowo"

Guterres potępił też brak "wizji strategicznej" i "zamiłowanie" decydentów politycznych oraz ekonomicznych do krótkoterminowych działań.

- Następne wybory. Następny manewr polityczny, by utrzymać się przy władzy, lub kursy akcji następnego dnia. To krótkoterminowe myślenie jest nie tylko głęboko nieodpowiedzialne, ale i niemoralne - powiedział Guterres, zwracając uwagę na potrzebę myślenia o przyszłych pokoleniach i ponawiając apel o "radykalną transformację" globalnej architektury finansowej.

Coś jest zasadniczo nie tak z naszym systemem gospodarczym i finansowym - oznajmił, wskazując na wzrost ubóstwa i głodu, przepaść między bogatymi a biednymi czy ciężar zadłużenia krajów rozwijających się. - Bez fundamentalnych reform najbogatsze kraje i jednostki będą nadal gromadzić bogactwo, pozostawiając jedynie okruchy dla społeczności i krajów biednych - apelował.

W swoim przemówieniu po raz kolejny zaatakował również sektor paliw kopalnych. - Jeśli nie możesz zaplanować wiarygodnej ścieżki do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, z celami na lata 2025 i 2030, obejmującymi wszystkie twoje operacje, nie powinieneś prowadzić biznesu - powiedział.

Czytaj również:

PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także