more_horiz
Wiadomości

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi. Syria także apeluje o pomoc międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:09
W związku z potężnym trzęsieniem ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, także Syria apeluje o pomoc do społeczności międzynarodowej. W Syrii zginęło ponad 800 osób, a kilka tysięcy jest rannych.
Syria także ucierpiała w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję
Syria także ucierpiała w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią TurcjęFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

Syria poprzez swoje MSZ zaapelowała od państw członkowskich ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz innych organizacji humanitarnych o pomoc w stawieniu czoła niszczycielskiemu trzęsieniu ziemi.

Tragiczna sytuacja w Syrii po trzęsieniu ziemi

W Syrii odnotowano 810 ofiar śmiertelnych, z czego 430 w części kraju kontrolowanej przez rząd w Damaszku, a 380 na obszarach zdominowanych przez rebeliantów. Rannych jest łącznie 2315 osób.

W kraju zawaliło się kilkaset budynków, tysiące zostało uszkodzonych. Szkoły będą zamknięte w całej Syrii do końca tygodnia. Nie działa rafineria Banijas, która została uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi.

Rośnie bilans ofiar

W Turcji liczba ofiar śmiertelnych wynosi 1541. Ranne są 9 733 osoby. Zawaliło się 3 471 budynków. W 10 tureckich prowincjach na tydzień zamknięto szkoły. Nieczynne są lotniska w kilku miastach, w tym w Gaziantep i Hatay.

O świcie w południowej Turcji doszło do wstrząsu o magnitudzie 7,9 w skali Richtera. Po nim nastąpiło wiele wstrząsów wtórnych. Jeden z nich miał siłę 6,7 stopnia.

Do nowych wstrząsów doszło krótko po południu miejscowego czasu, około ośmiu godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi. Epicentrum tego drugiego znajdowało się w rejonie Elbistanu niedaleko Gaziantep. Miejscowi sejsmolodzy podkreślają, że nie były to wstrząsy wtórne, których po pierwszym trzęsieniu zanotowano w Turcji i w Syrii ponad 40, ale nowe trzęsienie ziemi.

Posłuchaj
00:53 Osiński IAR.mp3 Niemiecki rząd zapewnił, że wyśle pomoc do Turcji i Syrii po tragicznym trzęsieniu ziemi, do którego doszło rano na pograniczu obu krajów. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Cały świat ruszył na pomoc

Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Pomoc w niej zaoferowało 45 krajów, w tym Polska, z której do Turcji leci w poniedziałek zespół 76 strażaków. Szpitale w Turcji i Syrii są przepełnione, niektóre trzeba było ewakuować, gdyż wstrząsy naruszyły konstrukcję budynków.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.

Posłuchaj
00:54 Wałkuski IAR.mp3 Prezydenta USA Joe Bidena wyraził smutek z powodu trzęsień ziemi w Turcji i Syrii, w których zginęły tysiące osób. Amerykański przywódca poinformował, że ratownicy z USA pomagają w akcji ratowniczej i zadeklarował dalszą pomoc. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także