Tysiące ofiar śmiertelnych kataklizmu w Turcji. Erdogan ogłosił żałobę narodową
Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wstrząsów na granicy Turcji i Syrii wzrosła do ponad 4 300. Tureckie i syryjskie zespoły reagowania na katastrofy informują, że w kilku miastach ponad 5 600 budynków - w tym wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych - jest zrównanych z ziemią. Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił siedem dni żałoby narodowej. Flagi będą opuszczone do połowy masztu, także w zagranicznych przedstawicielstwach.
2023-02-07, 06:00
Potwierdzona liczba śmiertelnych ofiar wstrząsów na granicy Turcji i Syrii wzrosła do 4365. Turecka agencja humanitarna AFAD poinformowała, że z powodu trzęsienia ziemi zginęło 2 921 osób. W Syrii zginęło co najmniej 1 444 osoby. W Turcji rannych zostało ponad 15,5 tysiąca osób, w Syrii około 3,5 tysiąca. Spod gruzów w Turcji uratowano około 8 tysięcy osób z 4 758 budynków.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło środkową Turcję. Miało miejsce na głębokości 2 kilometrów. Około 6 tysięcy budynków zawaliło się w Turcji w wyniku wstrząsów, a w miastach Gaziantep i Hatay w gruzach są całe dzielnice. Pas startowy na lotnisku w Hatay został rozdarty na pół, a podobnie jak jedna z autostrad na południu Turcji. W 10 tureckich prowincjach na tydzień zamknięto szkoły, trzeba też było ewakuować niektóre szpitale, bo wstrząsy naruszyły ich konstrukcję.
Dotychczas prowincjom na obszarze dotkniętym klęską wysłano 250 milionów tureckich lirów, to około 13,3 miliona dolarów, w ramach funduszy ratunkowych.
Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił siedem dni żałoby narodowej. Flagi będą opuszczone do połowy masztu, także w zagranicznych przedstawicielstwach.
REKLAMA
Tragiczne informacje z Syrii
W Syrii zawaliło się kilkaset budynków, tysiące zostało uszkodzonych. Ratownicy potrzebują ciężkiego sprzętu. Szkoły będą zamknięte w całej Syrii do końca tygodnia. Nie działa rafineria Banijas, która została uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi.
To jeden z najgorszych takich kataklizmów w historii obu krajów, a liczba zabitych może się jeszcze zwiększyć. Ratownicy zarówno w Turcji, jak i w Syrii walczą z czasem, by wyciągnąć spod gruzów jak najwięcej żywych osób.
Międzynarodowa pomoc
W obu krajach trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. W Turcji utrudnia ją pogoda - temperatury w nocy spadły blisku zera, pojawiły się też opady deszczu. W Turcji w akcji bierze udział około 16 tysięcy ratowników, ale pomoc zaoferowało kilkadziesiąt krajów, w tym Polska.
Po północy samolot z członkami grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR Poland wylądował na lotnisku w tureckim Gaziantep. Do Turcji poleciało 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów, aby uczestniczyć w akcji ratowniczo-poszukiwawczej.
REKLAMA
Syria apeluje o pomoc międzynarodową, kilka krajów już zapowiedziało wsparcie, także finansowe.
Posłuchaj
Przebieg wydarzeń
Do pierwszego trzęsienia ziemi doszło wczoraj około 4:30 nad ranem czasu miejscowego. Drugie trzęsienie zanotowano około 13:00. Ziemia trzęsie się cały czas, zanotowano setki wstrząsów wtórnych. Łącznie obszar dotknięty kataklizmem rozciąga się na ponad 330 kilometrów.
Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w tej części świata od co najmniej stu lat. Do poprzedniego potężnego wstrząsu o sile 7,4 stopnia doszło w Turcji w 1999 roku. Zginęło wówczas ponad 17 tysięcy ludzi, w tym około 1000 w Stambule.
REKLAMA
- Polscy strażacy w drodze do Turcji. Szef BBN: prezydent dziękuje za waszą gotowość
- Tysiące ofiar po trzęsieniu ziemi w Turcji. Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną
PAP/IAR/mn, jmo
REKLAMA