more_horiz
Wiadomości

Polscy strażacy pracowali w Turcji całą noc. Wydobyli z gruzów dziewiątą żywą osobę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 06:36
Polskim strażakom udało się uratować kolejną, dziewiątą już osobę po trzęsieniu ziemi w Turcji. Informację przekazał na Twitterze komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.
Polscy strażacy pracowali w Turcji całą noc i uratowali spod gruzów 9 osób
Polscy strażacy pracowali w Turcji całą noc i uratowali spod gruzów 9 osóbFoto: twitter.com/ABartkowiak_PSP

Uratowaną jest 13-letnia dziewczynka. - Nasza grupa cały czas w akcji. Kolejna bardzo dobra informacja. Brawo - napisał komendant. To dziewiąta osoba ocalona przez polskich ratowników.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Strażacy z Polski pracują bez wytchnienia

Pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilku zasypanych, do których polscy strażacy starają się dotrzeć.

We wtorek przed północą Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że strażakom udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę.

Rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski przekazał w nocy, że w ramach polskiej grupy HUSAR Poland, we wtorek do godziny 24.00 czasu polskiego (lokalnie 2.00) pracowały cztery zespoły - Alfa, Bravo, Charlie, Delta, każdy po 15 ratowników z Polski. Wspomagają ich specjalne wyszkolone psy.

Polska grupa poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15 komendant główny PSP poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszą osobę, a przed godz. 18 - kolejną. Po godz. 19.00 komendant przekazał na Twitterze, że uratowano trzecią osobę.

Polscy strażacy pracują w Turcji od wtorku

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych). Do Turcji wybiera się także grupa ratowników górniczych.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe. Według najnowszego bilansu, wskutek wstrząsów w Turcji oraz sąsiadującej z nią Syrii zginęło ponad 7800 osób. Tysiące domów legły w gruzach.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:51 Cegielski IAR.mp3 Liczba ofiar wczorajszych trzęsień ziemi w Turcji i w Syrii przed północą wzrosła do 7200 osób. Poinformowały o tym władze obu krajów. Dla obu krajów to najbardziej tragiczny taki kataklizm od kilkuset lat. Relacjonował Wojciech Cegielski (IAR)

IAR/PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także