more_horiz
Wiadomości

Polska grupa ratunkowa HUSAR wydostała spod gruzów 9 osób. Rozpoczyna działania w kolejnych strefach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 08:39
Polscy strażacy pracujący w Turcji wydobyli do tej pory spod gruzów dziewięć osób. Od wtorku w Besni trwa akcja polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.
Nie ustają poszukiwania osób uwięzionych pod gruzami budynków zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi
Nie ustają poszukiwania osób uwięzionych pod gruzami budynków zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemiFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Dowódca grupy HUSAR, brygadier Grzegorz Borowiec, powiedział w TVP info, że w nocy zakończono działania w strefach, którym nadano najwyższy priorytet.

- Są to miejsca, co do których mieliśmy pewność, że pod gruzami znajdziemy żywych ludzi. Teraz przystępujemy do nadania priorytetów kolejnym strefom i rozpoczynamy tam działania - dodał Grzegorz Borowiec. Jak zaznaczył, polscy strażacy są jedyną grupą zagraniczną prowadzącą akcję ratowniczą w Besni.


Posłuchaj
00:18 Dowódca polskiej grypy ratowniczej HUSAR o akcji prowadzonej po trzęsieniu ziemi w Turcji.mp3 Dowódca polskiej grypy ratowniczej HUSAR Grzegorz Borowiec o akcji prowadzonej po trzęsieniu ziemi w Turcji (IAR)

Kilkudziesięciu strażaków z Polski w akcji

Na terenie dotkniętym kataklizmem w Turcji pracują cztery zespoły z Polski. Na miejscu jest kilkudziesięciu strażaków z naszego kraju. Wspomagają ich specjalne wyszkolone psy.

Według ostatniego bilansu, wskutek wstrząsów, z których najsilniejszy miał magnitudę 7,8 stopnia, w Turcji oraz sąsiadującej z nią Syrii zginęło ponad 7100 osób. Tysiące domów legły w gruzach.

Pełny skład zespołu ratunkowego

Do godziny drugiej w nocy czasu lokalnego akcja ratunkowa była prowadzona w pełnym składzie, następnie część polskich strażaków udało się na odpoczynek. Teraz będą pracować w systemie zmianowym, aby pomoc była świadczona bez przerwy do czasu odwołania działań przez władze lokalne.

Wstępnie grupa HUSAR Poland jest przygotowana do pracy przez tydzień, do poniedziałku 13 lutego, jednak jeśli zajdzie taka konieczność, polscy strażacy i ratownicy będą mogli pozostać w Turcji dłużej.

(PAP)Infografika PAP

Czytaj także:

pg,iar

kor

Zobacz także

Zobacz także