more_horiz
Wiadomości

Rosja zagrożeniem dla państw bałtyckich. Estoński wywiad ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:50
Rosja wciąż ma siłę, by wywierać presję militarną w regionie krajów bałtyckich - podał estoński wywiad. Służby w corocznym raporcie o stanie bezpieczeństwa państwa wskazują, że rosyjska agresja militarna na Ukrainie spowodowała wzrost zagrożenia dla Estonii.
Rosyjski samolot przewagi powietrznej Su-27
Rosyjski samolot przewagi powietrznej Su-27Foto: shutterstock.com

W opublikowanym w środę corocznym raporcie Służby Wywiadu Zagranicznego Estonii (VLA), czytamy, że sytuację w tej części Europy mogą skomplikować zapowiadane na ten rok rosyjskie ćwiczenia "Zapad 2023", które można postrzegać jako środek odstraszający wobec państw zachodnich oraz wpływający na nastroje patriotyczne ludności rosyjskiej.- Z punktu widzenia państw bałtyckich Rosja ma jeszcze dość siły, aby wywierać wiarygodną presję militarną w naszym regionie" - piszą służby.

Rosja może wzmóc presję na państwa bałtyckie

Wywiad ocenia, że atak wojskowy na Estonię w tym roku jest mało prawdopodobny, gdyż rosyjskie wojska i jednostki, które znajdowały się w pobliżu estońskich granic, zaangażowane są w wojnę na Ukrainie.

Służby jednak przewidują, że zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju może w przyszłości wzrosnąć ze względu na ambicje militarne i prowadzoną przez Kreml politykę zagraniczną. Estończycy wskazują, że w przypadku sukcesu na Ukrainie Rosja może wzmocnić presję wojskową i polityczną na państwa bałtyckie w połowie tej dekady.

Zobacz także:

IAR/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także