more_horiz
Wiadomości

Rosjanie zaczęli wojnę z 3 tys. czołgów. Stracili połowę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 12:04
Amerykańska telewizja CNN przekazała - powołując się na blog wojskowy Oryx - że siły rosyjskie mogły utracić w wojnie na Ukrainie połowę z około 3 tysięcy posiadanych czołgów. Oryx szacuje, że 1000 pojazdów zostało zniszczonych, a 500 przejętych przez Ukrainę.
Rosja mogła stracić w wojnie na Ukrainie połowę swoich czołgów
Rosja mogła stracić w wojnie na Ukrainie połowę swoich czołgówFoto: leshiy985/shutterstock

Blog Oryx, który zbiera dane wizualne o stratach w sprzęcie wojskowym podczas wojny, poinformował w tym tygodniu, że zweryfikował liczbę około 1000 zniszczonych czołgów rozmaitego typu. Dalsze 544 czołgi zostały przejęte przez armię ukraińską. 79 czołgów zostało zniszczonych, a 65 - porzuconych.

- Rosja zaczęła wojnę z około 3 tysiącami w gotowości bojowej, są więc duże szanse, że Rosja straciła połowę maszyn nadających się do użytku - powiedział jeden z autorów blogu Jakub Janovsky. Ocenia on, że przed inwazją na Ukrainę Rosja miała w rezerwie około 4 tys. czołgów.

Czytaj także:

Oryx: Ukraińcy zyskali więcej czołgów, niż ich stracili

- Na papierze Rosja ma wciąż mnóstwo czołgów, ale wiele nie było należycie magazynowanych i mogą być trudności z ich szybkim ponownym uruchomieniem - ocenił Janovsky.

Oryx uważa, że Ukraina straciła w walkach 459 czołgów, tak więc liczba przejętych od Rosji około 500 maszyn przewyższa te straty. 

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Leopardy dla Ukrainy. Fogiel: trzeba wywierać presję, żeby czołgi nie były przekazywane jedynie na papierze

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także