Szef NATO liczy na rychłe rozszerzenie paktu. "Proces akcesji przebiega najszybciej w historii"

- Musimy zrozumieć historyczny wymiar rozszerzenia NATO o dwa państwa nordyckie i docenić to, co już zostało zrobione - mówił w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg. Jak dodał, jest pewien, że "zarówno Szwecja, jak i Finlandia staną się pełnoprawnymi członkami paktu".

2023-02-14, 13:28

Szef NATO liczy na rychłe rozszerzenie paktu. "Proces akcesji przebiega najszybciej w historii"
Jens Stoltenberg (L) rozmawiał z szefem resortu obrony Szwecji Pale Jonsonem (R) na marginesie spotkania ministrów obrony krajów NATO. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Już teraz oba kraje są bliżej zintegrowane z Sojuszem, a proces ich akcesji przebiega najszybciej w historii - oświadczył we wtorek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Historyczny wymiar rozszerzenia NATO

- Najważniejszą sprawą nie jest to, czy akcesja obu krajów zostanie ratyfikowana w tym samym czasie, najistotniejsze jest to, by te dwa państwa stały się pełnoprawnymi członkami NATO tak szybko, jak jest to możliwe - powiedział Stoltenberg, odpowiadając na pytanie, jakie byłyby konsekwencje ewentualnej zgody Turcji tylko na akcesję Finlandii, nie Szwecji.

- Musimy zrozumieć historyczny wymiar rozszerzenia NATO o dwa państwa nordyckie i docenić to, co już zostało zrobione - podkreślał sekretarz generalny, rozmawiając z dziennikarzami przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

Zaproszenie od obecnych członków

Stoltenberg przypomniał, że wszyscy sojusznicy zaprosili Szwecję i Finlandię do pełnego członkostwa na szycie w Madrycie w lipcu 2022 r. i podpisali protokoły akcesyjne, a dotychczas 28 z 30 krajów je ratyfikowało. - Ten proces odbywa się najszybciej w historii - zaznaczył szef NATO. Dodał, że oba kraje są teraz o wiele bardziej zintegrowane z Sojuszem, uczestniczą w spotkaniach i konsultacjach Sojuszu.

REKLAMA

- Finlandia i Szwecja są więc w zupełnie innej sytuacji niż przed złożeniem wniosku o akcesję i to jest znacznie lepsza pozycja. Posiadają dwustronne gwarancje bezpieczeństwa od wielu państw Sojuszu, są zintegrowane z NATO, a NATO wzmocniło swoją obecność w regionie - podkreślił sekretarz generalny.

Opór Ankary i Budapesztu

Dotychczas rozszerzenie NATO o dwa państwa nordyckie nie zostało ratyfikowane przez parlamenty Węgier i Turcji. Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto mówił pod koniec stycznia, że wniosek o ratyfikację przystąpienia dwóch krajów nordyckich do Sojuszu będzie głosowany w węgierskim parlamencie w lutym, podczas gdy Ankara uzależnia poparcie dla rozszerzenia od zmiany polityki Helsinek i w szczególności Sztokholmu wobec organizacji kurdyjskich, uważanych przez Turcję za terrorystyczne.

Pod koniec stycznia rząd Turcji wstrzymał na czas nieokreślony dotyczące akcesji trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią w związku z napięciami na linii Ankara-Sztokholm. Stosunki pogorszyły się m.in. wraz z demonstracjami przeciwników prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Szwecji czy incydentami palenia Koranu. Równolegle władze w Ankarze coraz silniej sugerują, że mogą się zgodzić na samodzielną akcesję Finlandii, bez Szwecji.

Posłuchaj

Wsparcie dla Ukrainy oraz przyszłe członkostwo Szwecji w NATO - to główne tematy poniedziałkowej rozmowy premierów Polski i Szwecji. Mateusz Morawiecki i Ulf Kristersson odbyli w Sztokholmie dwugodzinną rozmowę w cztery oczy - relacja Karolla Surówki (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej